Masaż muszlami: zalety i pochodzenie

Masaż pod każdą postacią ma wiele dobroczynnych właściwości, jednak masaż muszlami wydaje się jedną z najprzyjemniejszych technik; oprócz wymiernych korzyści zdrowotnych przynosi uczucie pełnego rozluźnienia i relaksu.

Masaż ma nieocenione zalety dla ludzkiego organizmu. Zbawiennie wpływa na skórę, układ nerwowy, kostny, układ krążenia i mięśnie. Do masowania wykorzystuje się bardzo wiele metod. W tej dziedzinie, jak i w każdej innej, mocno dostrzegalne jest przenikanie się kultur. Dobrym tego przykładem jest masaż muszlami.

 

 

  • Masaż muszlami, metoda z Filipin

Ta dość nowa w Polsce metoda pochodzi z wybrzeży Filipin. Odkryta została jako pewnego rodzaju produkt uboczny. Filipińczycy od lat zajmowali się poławianiem małż ze względu na ich walory dietetyczne - zawierają duże ilości białka. Po wydobyciu małż pozostawały muszle, które początkowo były utylizowane. W niedługim czasie jednak Filipińczycy odkryli terapeutyczne właściwości muszli, które wypolerowane przez morską wodę i nagrzane słońcem okazały się znakomitym narzędziem do masażu. Z Filipin nowa metoda wywędrowała do Ameryki Północnej i do Europy Zachodniej, gdzie ze względu na zupełnie inny klimat, musiała zostać zmodyfikowana. Tu w muszli drąży się otwór, przez który do jej wnętrza wprowadza się aktywator, czyli mieszankę wody, soli morskiej, olejków esencjonalnych oraz sproszkowanych alg morskich i lawy. Wprowadzenie aktywatora do wnętrza muszli powoduje podniesienie jej temperatury, która utrzymuje się nawet przez godzinę i dłużej.

 

  • Dobroczynne właściwości masażu muszlami

Jedną z wielkich zalet masażu muszlami jest jego dobroczynny wpływ na skórę. Muszla, która jest zbudowana z węglanu wapnia, podczas masażu, wskutek wysokiej temperatury uwalnia jony wapnia. Te wnikając w skórę regenerują ją. Staje się ona gładsza i lepiej nawilżona. Zdrowiej wygląda, masaż poprawia jej koloryt, lepiej oddycha. Do innych zalet masażu należy głębokie rozluźnienie całego organizmu, wszystkich mięśni i eliminacja stresu i psychicznego zmęczenia. Masaż muszlami oczyszcza organizm z toksyn. Do najprzyjemniejszych zalet należą doznania podczas jego wykonywania. Jest bowiem bardzo delikatny. Oprócz samych muszli do masażu wykorzystuje się olejek lawendowy, którym naciera się całe ciało, następnie rozgrzane muszle układa się na czakrach. Czakry są to punkty psychoenergetyczne na ciele człowieka. Ułożenie na nich ciepłych muszli, a następnie delikatne uciskanie miękkich tkanek, powoduje uwolnienie się zablokowanej energii i daje wrażenie gładzenia i muskania. Przeciwwskazania do wykonywania masażu muszlami są takie, jak we przypadku każdego masażu: zmiany skórne, krwawienia, żylaki, nadciśnienie tętnicze czy skaza naczyniowa.