Masaż segmentarny sposobem na ból?

Masaż segmentarny jest ceniony zwłaszcza jako metoda diagnostyczna chorób wewnętrznych, jednak jego lecznicze zastosowanie może pomóc w łagodzeniu cierpienia.

Masaż segmentarny to jedna ze stosowanych w fizjoterapii form wykrywania i leczenia schorzeń organizmu. Od masażu klasycznego różni się głównym obszarem zastosowania. Podczas, gdy typowe techniki skupiają się na usprawnianiu i rozluźnianiu tkanki mięśniowej i skóry, głównym celem omawianego masażu jest diagnostyka nieprawidłowości pracy narządów wewnętrznych. W przypadku wykrycia niepokojących zmian odruchowych, poprzez zastosowanie specjalnie dobranego dotyku, możliwe jest ich leczenie.

Masaż segmentarny - zasady działania

Technika i podstawy teoretyczne masażu zostały opracowane przez niemieckich fizjoterapeutów - Gläsera i Dalicho. Skuteczność metody opiera się na wzajemnym oddziaływaniu wszystkich tkanek organizmu. Według terapeutów skóra, tkanka łączna, mięśnie, nerwy, układ krwionośny i narządy wewnętrzne tworzą ściśle powiązana całość i zmiany w jednej z nich mogą być oznaką zaburzeń wewnętrznych. Wszelkie przekrwienia, obrzęki, przeczulica mięśni, zgrubienia i inne nietypowe objawy zewnętrzne powinny być leczone według ściśle określonych zasad. Podczas trwającego około 20 minut zabiegu fizjoterapeuta wykonuje szereg czynności oddziałujących na wszystkie tkanki. Masaż ten stosuje metody takie jak wzrokowe badanie stanu skóry i mięśni, dotykowym badaniu przepływów termicznych czy technika igłowa, polegająca na delikatnym przesuwaniu ostrza igły po ciele. W przypadku zdrowego organizmu pacjent nie odczuwa bólu, zatem nieprzyjemne doznania mogą być oznaką zaburzeń. Innymi metodami diagnostycznymi są bardzo delikatny dotyk, rozcieranie czy badanie fałdów skórnych. Wyjątkowo wrażliwe miejsca na ciele chorego nazywane sa punktami maksymalnymi i to na nich skupia się lecznicza część zabiegu. Masaż segmentarny w trakcie wykonywania nie powinien być przerywany, ponieważ może to skutkować pogorszeniem zdrowia pacjenta. Zarówno lecznicza, jak i diagnostyczna część zabiegu są poprzedzone i zakończone delikatnym głaskaniem. Liczba i częstotliwość zabiegów muszą być dostosowane do stanu zdrowia pacjenta.

Masaż segmentalny - wskazania i przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania zabiegu są wszystkie stany, gdzie dotyk i ucisk mógłby szkodzić, czyli stanów zakażenia bakteryjnego, krwawieniu, stanach zapalnych oraz przy chorobach nowotworowych. Lecznicze zastosowanie masażu jest szczególnie skuteczne w przypadku czynnościowych i chorób narządów wewnętrznych, nieprawidłowości w układzie krwionośnym, wszelkich bólach, zwyrodnieniach i chorobach kręgosłupa, tkanki kostnej i mięśniowej, pielęgnacji po wystąpieniu urazu typu skręcenie, zwichnięcie i złamanie oraz zaburzeniach wegetatywnych układu nerwowego. W tych przypadkach masaż segmentarny pomoże w usprawnieniu ciała i poprawieniu stanu narządów wewnętrznych a co za tym idzie w złagodzeniu bólu.