Masaż Shantala - dla dobrego rozwoju niemowlęcia

Masaż Shantala to masaż przeznaczony specjalnie dla niemowląt i dzieci. Przynosi wiele korzyści i ma dobroczynny wpływ na nasze maluchy. Warto więc nauczyć się zasad poprawnego masowania.

Potrzeba bezpośredniego kontaktu jest u niemowlęcia niezwykle silna. Zaspokajamy ją codziennie czułym dotykiem podczas kąpieli, przewijania, karmienia i zabawy. Możemy spróbować czegoś innego i sprawdzić, czy naszemu maluszkowi spodoba się masaż Shantala.

Na czym polega masaż Shanatala?

Masaż Shantala to starożytna metoda masażu niemowląt i małych dzieci pochodząca z Indii, a dziś bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do Europy wprowadził ją francuski położnik Frederique Leboyer i jest ona u nas coraz częściej praktykowana. Wykonanie takiego masażu nie jest skomplikowane, można się go łatwo nauczyć. Należy rozebrać maluszka i położyć go na plecach (na przykład na kocyku), a następnie ogrzać swoje dłonie (aby dotyk nie był nieprzyjemny) i wetrzeć w nie oliwkę. Masaż rozpoczynamy od klatki piersiowej i brzuszka, później przechodzimy do rączek i nóżek, a na końcu masujemy plecy. Starajmy się cały czas mówić do dziecka spokojnym głosem, dzięki temu poczuje się bezpiecznie. Pamiętajmy też, aby ruchy wykonywać zawsze od dołu w kierunku serca. Na początku masaż nie powinien trwać zbyt długo (około pięciu minut), ale z czasem możemy stopniowo go wydłużać. Szczegółowy instruktarz masażu Shantala znajdziemy w sieci, możemy też zapisać się na specjalny kurs, aby dokładnie poznać jego tajniki.

Wpływ masażu Shantala na rozwój niemowlęcia

Masaż Shantala ma dobroczynny wpływ na maluszka. Przede wszystkim wprawia go w dobry nastrój, a dzięki czułemu dotykowi mamy lub taty niemowlę czuje się bezpieczne i kochane. Regularne masowanie przynosi też inne korzyści: poprawia pracę układu trawiennego, podnosi odporność dziecka, sprawia, że jego więź z rodzicami staje się silniejsza. Masaż wykonywany wieczorem może także wyciszyć i uspokoić, a tym samym zapewnić maluchowi spokojny sen. Masaż Shantala zapewnia zaspokojenie silnej u niemowlęcia potrzeby bliskiego kontaktu emocjonalnego, co nie pozostanie bez znaczenia w jego dalszym życiu (będzie miało wpływ na jego rozwój intelektualny i społeczny). Nie należy zapominać, że czuły dotyk, jakim mama obdarza swoje dziecko ma dobry wpływ także na nią. Pomaga w zrozumieniu potrzeb dziecka, uspokaja, podnosi wiarę we własne możliwości, może nawet łagodzić objawy depresji poporodowej. Przede wszystkim zapewnia jednak bliski, intymny kontakt z maluszkiem. Warto więc poświęcić kilka minut dziennie, aby wykonać prosty masaż. Sprawi on przyjemność i mamie, i dziecku.