Masażu okostnowy - charakterystyka i zalety

Zalety masażu okostnowego wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń kręgosłupa, uszkodzeń i ubytków kości, a także w zaburzeniach pozostałych narządów

Masaż okostnowy wprowadzono w 1928 roku jako jeden ze sposobów terapii zwanej neuroodruchową. Polega ona na stymulowaniu ciała dotykiem, tak by reagował również układ nerwowy, co z kolei ma zbawienny wpływ na niwelowanie bólu. Masaż jest najlepszym, zewnętrznym bodźcem wywołującym pożądane odruchy systemu nerwowego człowieka.

 

 • Sposób wykonywania masażu okostnowego
  Ten rodzaj masażu wykonuje się poprzez punktowe uciskanie odpowiednich powierzchni kotnych. Terapeuta kciukiem lub palcem wskazującym masuje okrężnymi ruchami przez kilka sekund (od 4 do 10) odpowiednie miejsce ciała pacjenta, który wygodnie leży lub siedzi. Podczas wykonywania tego rodzaju masażu należy odsuwać mięśnie z okolic masowanego miejsca tak, by palce terapeuty miały największy możliwy kontakt z kością. Powtórnie to samo miejsce można masować za 2 do 4 minut. Na zakończenie masażu danego miejsca wykonuje się głębokie głaskanie kłębem lub opuszkami palców. Masaż okostnowy wykonuje się na rozluźnionych mięśniach, a masaż klatki piersiowej musi być skoordynowany z oddechem pacjenta. Zabieg trwa około 20 minut.
   
 • Wskazania do przeprowadzania okostnowego masażu
  Występowanie wszelakich zmian w obrębie okostnej jest wskazaniem do wykonania masażu okostnowego. Masaż ten jest idealny do łagodzenia objawów oraz leczenia chorób kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych, także jest zbawienny dla osób cierpiących na bóle głowy czy zaburzeniach pracy serca. Ponadto choroby dotykające żołądka, jelit, płuc, dróg rodnych, moczowych i żółciowych są również wskazaniem do poddania się leczniczemu i kojącemu masażowi okostnowemu. Również ten rodzaj terapii jest pomocny przy leczeniu kataru atroficznego, stanów po złamaniach lub zwichnięciach kończyn oraz w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów.
   
 • Masaż okostnowy i jego zalety
  Masaż okostnowy jest doskonałą terapią zmian okostnej, ponieważ likwiduje wszelkie nieprawidłowości (wciągnięcia, obrzmienia, wgłębienia) występujące w jej obrębie. Specyficzny charakter tego masażu pobudza w miejscu jego wykonywania przekrwienie, co z kolei przyspiesza regenerację komórek w tkance kostnej. Zabieg wpływa na odbudowę uszkodzonej kości, zmniejsza ból w skurczach mięśni, a także skutecznie minimalizuje przekrwienie, które jest stukiem nieprawidłowości naczynioruchowych. Masaż okostnowy ma zatem nie tylko zbawienny wpływ na tkankę kostną, ale także na narządy, które są unerwione tym samym segmentem rdzenia kręgowego co pobudzane masażem okostna.