Mauzoleum Agostinho Neto ku czci prezydenta

Mauzoleum Agostinho Neto to przeszło stu metrowa wieża ze stali i betonu, otoczona wielkim i pięknym parkiem, budowa powstała na cześć prezydenta, który wyzwolił Angolę.

Mauzoleum Agostinho Neto to monstrualny pomnik wybudowany ku czci pierwszego prezydenta Angoli - Agostinho Neto. Pomnik powstał w 1981 roku, w centrum Luandy stolicy Angoli, afrykańskiego państwa w południowo-zachodniej Afryce. Przyczyną takiego uczczenia pierwszego prezydenta była proklamacja niepodległości Angoli, która nastąpiła w 1975 roku ze współudziałem Neto. Ogłoszenie niepodległości to tylko jedna z przyczyn uznania Agostinho Neto za bohatera narodowego, ponieważ zanim został pierwszym prezydentem swoją działalnością przygotował grunt pod powstanie Angoli i ogłoszenia jej niepodległym krajem. Należy również do największych poetów angolskich i najbardziej znanych lekarzy.

Przyczyny powstania Mauzoleum Agostinho Neto

Angola przed 1975 rokiem była portugalską kolonią o nazwie Portugalska Afryka Zachodnia. Nazwa kraju pochodzi od imienia władcy ludu Mbundu N'Gola, którego królestwo zostało podbite przez Portugalczyków. W 1575 roku powstało pierwsze miasto założone przez Portugalczyków Sao Paulo da Assumpcao de Luanda. Nieprzychylne rządy wzbudzały niechęć u czarnej ludności, jednak do wieku dwudziestego jedyną siłą potrafiącą oprzeć się najeźdźcy były inne kraje europejskie. Próby wszczęcia procesu dekolonizacyjnego w wieku dwudziestym spotkały się z odmową, stając się przyczyną powstania trzech angolskich ruchów wyzwoleńczych. W jednym z nich uczestniczył Agostinho Neto, który po ucieczce z więzienia w Portugalii kierował angolskimi bojownikami z Konga. Czternastoletnia wojna partyzancka zakończyła się proklamowaniem niepodległości jedenastego listopada 1975 roku z Agostinho Neto na czele, nowo powstałego kraju. Prezydentura zakończyła się wraz ze śmiercią Neto, w 1979 roku, wtedy powstał pomysł wybudowania mauzoleum i złożenia w nim zmumifikowanych zwłok.

Charakterystyka Mauzoleum Agostinho Neto

Budowa Mauzoleum Agostinho Neto rozpoczęta została w dwa lata po śmierci, ale po dziś nie została w pełni ukończona. Wciąż brakuje części dekoracji i instalacji umożliwiającej scentralizowaną obsługę obiektu. Mauzoleum Agostinho Neto to wysoka wieża, sięgająca stu dwudziestu metrów, wykonana ze stali i betonu w stylu współczesnym. W swojej podstawie pomnik mieści różne pomieszczenia wśród, których znajduje się sala ze zwłokami prezydenta, sale wystawowe i konferencyjne. Na tym betonowym fundamencie znajduje się podstawa wieży, w kształcie stożka, zajmująca ćwierć wysokości całej konstrukcji. Składa się z wiązki betonowych prętów, o czterech bokach różnej długości, zaostrzonych na końcach. W środku wysokości, pręty przykrywa betonowy płaszcz, na którym odciśnięte jest godło Angoli. Mauzoleum Agostinho Neto położone jest w centrum miasta nad wybrzeżem, uzupełnia je wielki ogród. Front tej wielkiej budowli, zajmującej dwadzieścia jeden tysięcy metrów kwadratowych, otoczony jest ławkami dla dwóch tysięcy gości, znajduje się tam podium i plac, przeznaczony do odprawiania uroczystości.