Mediolan nie tylko stolicą mody!

Mediolan jest nie tylko europejską stolicą mody, luksusu i niepowtarzalnej elegancji, to także symbol specyficznego stylu życia oraz kunsztownej architektury, a zarazem kolebka fanów piłki nożnej.

Największe na północy Włoch miasto – Mediolan – przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. To tutaj ścierające się kultury wyznaczyły trendy nie tylko w modzie, ale także w architekturze. Włoskie miasto oferuje ogromną ilość zabytków świeckich i sakralnych, których zwiedzanie jest zazwyczaj dostępne bezpłatnie. Nie wolno również zapomnieć o trzecim największym na świecie stadionie piłkarskim San Siro, położonym na obrzeżach tego miasta.

Krótka historia światowej stolicy mody

Miasto zostało założone już w IV wieku p.n.e. i niedługo potem zostało włączone do imperium rzymskiego. Rozwinęło się ono głównie za sprawą możnych rodów arystokratycznych, przeżywając największy rozkwit w początkach epoki nowożytnej. Obecnie miasto zamieszkuje ponad 1,3 miliona ludności na powierzchni 182 kilometrów kwadratowych. Włoskie miasto jest również kolebką życia studenckiego – znajduje się tutaj aż 7 uniwersytetów.

Różnorodność mediolańskiej architektury

Budownictwo Mediolanu jest specyficzną mieszanką stylów. Pomiędzy starymi klasycznymi domami znajdują tu się nowoczesne konstrukcje. Nie brakuje także sieci banków, firm ubezpieczeniowych, lotnisk i kolei. Kontrast dla nowoczesności stanowią zabytkowe kościoły, z XIV–wieczną katedrą na czele. Posiada ona pięcionawowe wnętrze oraz dach z widokiem na piękną panoramę miasta. Poza katedrą należy koniecznie odwiedzić Santa Maria Delle Grazie, zamek Sforzów wraz z mieszczącym się w nim muzeum oraz liczne kościoły zabytkowe, takie jak Piazza Sant'Ambrogio.

 

Piłka nożna znakiem Mediolanu

Najwięksi fani futbolu kojarzą to pełne uroku miasto tylko i wyłącznie z dwoma klubami piłkarskimi światowego formatu. Pierwszym z nich jest A.C. Milan, który sięgał po Puchar Mistrza Włoch aż 15 razy. Drugim, równie utytułowanym i rozpoznawalnym, jest Inter Mediolan. Marzeniem każdego kibica jest obejrzenie meczu derbowego na miejskim stadionie San Siro, który mieści ponad 85 tysięcy widzów. Oba mediolańskie zespoły są dumą dla wszystkich Włochów, których miłość do piłki nożnej stawia tę dyscyplinę na piedestale przeznaczonym dla najważniejszego sportu narodowego.

Życie kulturalne Mediolanu

Wiele miejsc związanych ze sztuką, teatrem i rozrywką sprawia, że Mediolan jest również specyficznym centrum kulturalnym. Ciekawą i wartą obejrzenia jest dzielnica Brrera, przepełniona artystycznym stylem. Nie można zapomnieć o siedzibie Akademii Sztuk Pięknych, muzeum sztuki (Pinacoteca di Brera) czy La Scali – rozsławionej na całym świecie mediolańskiej opery. Warto również choć raz wybrać się na niepowtarzalne targi, promujące różne formy designu i wzornictwa przemysłowego. Stają się one co roku obiektem zainteresowania całej Europy.