Mesa Verde i ukryte miasto

700 lat temu w skalnej wnęce powstało niezwykłe miasto, które dziś odwiedzają tysiące turystów. Mowa o skalnym mieście Indian w dzisiejszym Parku Narodowym Mesa Verde w Kolorado.

Mesa Verde National Park, czyli Park Narodowy Mesa Verde to jeden z wielu parków narodowych w USA, ale jako jeden z nielicznych przyciąga turystów nie tylko bogactwem fauny i flory. Na powierzchni około 219,93 m2 równiny pokrytej lasami sosnowymi żyje swobodnie tysiące dzikich zwierząt. Konie, łosie, wiewiórki, skunksy, indyki to ogromne atrakcje dla zwiedzających park, jednak nie są one jego największą atrakcją. Jest nią za to ukryte miasto – osada dawnych Indian zbudowana w klifie. Między innymi z tego powodu we wrześniu 1978 roku Mesa Verde zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto w skale czyli trochę historii

Przed wieloma milionami lat w skale powstała głęboka szczelina, różne groty i jaskinie, w których Indianie z plemienia Anasazi wybudowali swoje osiedle. Domy zbudowano z gliny ( budulca bardzo trwałego i jednocześnie odpornego na skrajne temperatury), a jedyne wejście do środka prowadziło przez dach. Zaraz obok budynków ułożonych tarasowo, budowano Kivas, przypominające swym wyglądem ogromne studnie, które służyły mieszkańcom do celów religijnych. Bardzo blisko znajdują się również miejsca, w których gromadzono wodę a także dawne pola uprawne. Indianie Anasazi zajmowali się gównie uprawą fasoli, zboża, kukurydzy, dyni a także hodowlą niewielkich zwierząt. W XIV wieku mieszkańcy osady opuścili swe domy i udali się prawdopodobnie na południe dając początek nowemu plemieniu Indian, Hopi. Archeolodzy nie znają jednak dokładnej przyczyny opuszczenia osady przez Indian i podejrzewają jedynie, że przyczyną były długotrwałe susze lub inna klęska klimatyczna na terenie obecnego parku Mesa Verde. Domy w klifie zostały odkryte przez dwóch farmerów Charliego Masona oraz jego syna Richarda Wetherhilla dopiero w XIX wieku.

Legenda Indian Hopi

Indianie Hopi wierzą do dziś w legendę, że ziemia była kiedyś miejscem idealnym, gdzie nikomu niczego nie brakowało, a ludzie i zwierzęta żyli w harmonii. Po jakimś czasie ludzie zaczęli nadużywać dobrodziejstw danych im prze Boga, więc ten postanowił zniszczyć ziemie ogniem pozostawiając tylko kilku sprawiedliwych ludzi. Zamieszkali oni pod ziemią. Po pewnym czasie kolejni ludzie nadużyli możliwości danych im przez Boga, więc i ten świat Bóg postanowił zniszczyć. Powstał więc trzeci idealny świat, ale i tym razem ludzie nie wyciągnęli żadnej nauki z tej lekcji. Za czwartym razem Bóg nie stworzył już świata idealnego obfitego we wszelkie dobra, ale pozostawił im możliwość komunikowania się z przodkami – sprawiedliwymi mieszkającymi pod ziemią. A obrządek ten odbywał się właśnie w Kivach budowanych blisko domów.

Czy można odwiedzić Mesa Verde?

Park narodowy Mesa Verde jest odwiedzany rocznie przez około 499 tysięcy turystów, nie tylko ze względu na miasto w skale, ale i inne atrakcje, takie jak święte miejsca Indian ( także współczesnych) oraz tereny na których żyją wolno dzikie zwierzęta (w tym jeszcze wolne Mustangi). Park jest otwarty dla zwiedzających codziennie przez cały rok, a różne atrakcje (jak na przykład przewodnik) dostępne są w różnych godzinach. Szczegóły możemy znaleźć na stronie internetowej parku: http://www.nps.gov/meve/index.htm.