Metoda rytmu płciowego polecaną metodą zapobiegania ciąży?

Metoda rytmu płciowego polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych kobiety na podstawie długości jej cykli miesięcznych.

Metoda rytmu płciowego, nazywana popularnie kalendarzykiem małżeńskim, to naturalny sposób planowania rodziny polegający na określeniu dni płodnych i niepłodnych kobiety oraz – w przypadku gdy nie chce ona zajść w ciążę – powstrzymywaniu się od współżycia w okresie, w którym mogłoby dojść do zapłodnienia. Metoda ta przez wiele osób nie jest obecnie uznawana za formę antykoncepcji, ze względu na swoją dość niską skuteczność. Polecana jest głównie parom starającym się o dziecko, jako sposób na wskazanie dni, w których najbardziej prawdopodobne jest zajście przez kobietę w ciążę.

W jaki sposób prowadzić kalendarzyk małżeński

Metoda rytmu płciowego opiera się na założeniu, że owulacja występuje zawsze na 14 dni przed miesiączkowaniem. Określając jej termin oraz uwzględniając czas, jaki mogą przeżyć w ciele kobiety plemniki, możliwe jest ustalenie, kiedy występuje prawdopodobieństwo zapłodnienia. Zgodnie z tą metodą okres płodny kobiety można ustalić przez odjęcie 20 dni od ogólnej liczby dni cyklu (na przykład u osoby, której cykle trwają 28 dni, okres płodny zaczyna się 8 dnia po rozpoczęciu krwawienia). Ostatni dzień, w którym występuje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę oblicza się przez odjęcie 11 dni od długości trwania całego cyklu. Kalendarzyk należy prowadzić przez co najmniej rok, zanim będzie można na jego podstawie z wyprzedzeniem i dość precyzyjnie przewidywać, które dni cyklu są płodne, a które nie. Należy pamiętać, że nawet przy bardzo starannym stosowaniu tej metody ryzyko zajścia w ciążę wynosi około 5%.

Wskazówki dotyczące prowadzenia kalendarzyka małżeńskiego

Metoda rytmu płciowego może być stosowana wyłącznie przez kobiety o bardzo regularnych miesiączkach. Każde odchylenie dotyczące długości cyklu może wpływać na obniżenie skuteczności jej działania i zwiększać ryzyko zajścia w ciążę. Należy pamiętać o tym, że również bardzo regularnie miesiączkującym kobietom mogą przytrafić się krótsze lub dłuższe od normalnych cykle. Choroby, silny stres, bezsenność czy powiązane ze zmianą klimatu podróże to czynniki, mogące wpływać na przyspieszenie lub opóźnienie owulacji. Metoda ta wymaga od kobiety również dość silnej woli i samozaparcia, ponieważ warunkiem jej dość wysokiej skuteczności jest przede wszystkim powstrzymywanie się od współżycia przez około jedną trzecią miesiąca. Jej zalety to brak kosztów, brak konieczności konsultacji z ginekologiem oraz łatwość stosowania.