Metody leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne polega na uzupełnianiu małych i dużych ubytków w uzębieniu przy pomocy ruchomych, wyjmowanych protez, stałych mostów protetycznych lub koron.

Leczenie protetyczne polega na odtwarzaniu lub odbudowie ubytków powstałych w uzębieniu. Specjalnie dobrane protezy mają za zadanie wypełnić ubytki, zastąpić utracone zęby, hamować rozwój chorób jamy ustnej oraz zapobiegać zniekształceniom uzębienia. Mają one więc funkcje zarówno kosmetyczne, profilaktyczne, jak i lecznicze. Wybór odpowiedniej protezy zależy od wielu czynników, między innymi od wieku pacjenta, stanu jego uzębienia i występujących w obrębie jamy ustnej ubytków oraz stanu dziąseł. Zależny jest także od potrzeb i nawyków osoby, która będzie leczona, a także jej możliwości finansowych.

Protezy i mosty protetyczne

Jedną z najczęściej stosowanych metod leczenia protetycznego są protezy. Stosowane są one zazwyczaj, gdy uzębienie jest bardzo zniszczone, jest w nim wiele ubytków. Uzupełnienie to ma postać ruchomą, co oznacza, że może być w dowolnym momencie wyjęte przez pacjenta ze szczęki. Najczęściej wykonywane są protezy akrylowe, jednak najwygodniejsze dla osób noszących są protezy acetylowe – są one dość elastyczne i łatwo jest się do nich przyzwyczaić. Inną metodą uzupełniania ubytków powstałych w uzębieniu są mosty protetyczne. W przeciwieństwie do tradycyjnych protez są one na stałe przytwierdzane w jamie ustnej. Mosty zazwyczaj osadzane (zacementowane) są na oszlifowanych pozostałościach po zębach naturalnych. Są one bardzo wygodne, po założeniu nie odczuwa się ich obecności. Za ich pomocą można odtwarzać zarówno pojedyncze ubytki, jak i większe braki w narządzie żucia.

Korony protetyczne

Jest to metoda leczenia protetycznego polecana w przypadku, gdy uzębienie jest bardzo zniszczone – występuje w nim wiele ubytków i przebarwień. Korona ma postać obręczy, która chroni zęby przez dalszymi urazami, na przykład przed złamaniem. Ma ona także działanie bakteriobójcze, dzięki czemu chroni przed występowaniem stanów zapalnych i chorób w obrębie jamy ustnej. Korony zakładane są na wiele lat (najczęściej na kilka lub kilkanaście), dlatego muszą być wykonywane z materiałów, które nie wywierają negatywnego wpływu na nasz organizm – głównie ze złota, porcelany lub tytanu. Z tego względu są one dość kosztowne. Pozwalają jednak chronić jamę ustną przez bardzo długi czas przed bakteriami, zapobiegają powstawaniu próchnicy i łamaniu się zębów. Dodatkową ich zaletą jest bardzo estetyczny wygląd. Mogą one być zakładane nawet małym dzieciom, którym popsuły się zęby mleczne. W takim przypadku są zdejmowane, kiedy zaczynają wyżynać się zęby stałe.