Metody zwalczania mszyc.

Mszyce są groźnym przeciwnikiem, lecz na zwalczanie mszyc istnieją skuteczne sposoby. Dla niecierpliwych powstały gotowe preparaty, a osoby lubiące wyzwania mogą skorzystać z naturalnych metod walki z tymi szkodnikami.

Mszyce to popularne pluskwiaki żerujące na roślinach. Są niemile widzianymi gośćmi, ponieważ skutecznie niszczą uprawy. Nie tylko wysysają sok z roślin i oblepiają je odchodami, ale też roznoszą wirusy i choroby. Ich wzmożone ataki można dostrzec po łagodnych zimach oraz ciepłych i suchych wiosnach. Mogą pojawiać się praktycznie na każdej roślinie. Dobrze jest im zapobiegać. Dużo łatwiejsze jest zapobieganie niż ewentualne zwalczanie mszyc. Do metod zapobiegawczych należy częste pielenie i tępienie chwastów, na których mszyce się rozmnażają. Wysadzanie mięty pomiędzy roślinami również zapobiega szkodnikom, ponieważ mszyce źle znoszą zapach mięty. Istotne jest też częste przeglądanie roślin oraz zapewnienie im idealnych warunków. Silne, zdrowe rośliny są zdecydowanie bardziej odporne na ataki mszyc.

Chemiczne zwalczanie mszyc

W każdym sklepie ogrodniczym jest do wyboru wiele preparatów, które można wykorzystać do zwalczania tych szkodników. Niektóre są w niedużych opakowaniach, dostosowane do potrzeb osób, które chcą stosować preparaty na niewielkich terytoriach. Stosując środki chemiczne do walki z mszycami należy zachować dużą ostrożność. Przed użyciem takich środków należy wcześniej uważnie zapoznać się z ulotką i instrukcją stosowania. Dla bezpieczeństwa własnego trzeba zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Innym chemicznym sposobem na zwalczanie pluskwiaków, ale możliwym do wykonania samemu jest przygotowanie roztworu z szarego mydła. Szare mydło ogrodnicze rozpuszczamy w wodzie i dodajemy do tego denaturat. Po wymieszaniu opryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce. Kolejnym domowym, ale chemicznym sposobem przeciwko mszycom jest opryskiwanie colą.

Biologiczne zwalczanie mszyc

Biologiczne metody zwalczania mszyc są bardziej przyjazne środowisku i innym zwierzętom żyjącym obok mszyc. Do mniej inwazyjnych sposobów należy zwalczanie mszyc ich przeciwnikami - owadami, które zjadają mszyce. Do tych drapieżnych owadów należą biedronki, gąsieniczniki, pryszczarka, błonkówka, mucha złotook, owady z rodziny bzygowatych oraz złotki. Jednak samo napuszczanie na mszyce ich przeciwników może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Dlatego warto zastosować naturalne opryski. Prawie każdy posiada w domu mleko. Mieszamy mleko z wodą w stosunku jeden do jednego i opryskujemy rośliny. To najłatwiejszy sposób. Kolejną metodą jest mikstura z czosnku. Główkę czosnku drobno kroimy i mieszamy z litrem wody. Zostawiamy to przykryte na pół godziny. Po tym czasie możemy spryskać rośliny. W celu zwalczania szkodników można także przygotowywać napary, gnojówki i odwary. Do tego typu mikstur można wykorzystać takie rośliny jak: bieluń dziędzierzawa, wrotycz, rumianek, lulek czarny, krwawnik, cebula, pokrzywa i mniszek lekarski. Efekt widać już po kilku dniach stosowania.