Miasto bazar: wizyta w Dakarze

Dakar to atrakcyjne, mało znane i popularne miasto turystyczne, z wieloma interesującymi miejscami do zwiedzenia oraz z bardzo ciekawą historią.

Dakar jest stolicą i równocześnie największym miastem Senegalu, zamieszkałym przez prawie dwa i pół miliona ludzi. Położony jest w zachodniej części kraju, na Półwyspie Zielonego Przylądka, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego. Miasto założyli Francuzi w XIX wieku, dlatego też prócz języka wolof, Dakarczycy władają także francuskim.

Architektura Dakaru

Najbardziej nowoczesną, pod względem architektonicznym, częścią Dakaru jest pokolonialna dzielnica Plateau, w której ulokowano przede wszystkim urzędy, banki oraz luksusowe sklepy. Góruje ona nad niżej położoną dzielnicą Dakaru - Mediną o charakterystycznym układzie ulic przypominającym szachownicę. W zachodnim obszarze Dakaru znajduje się miasteczko uniwersyteckie Fann. Natomiast na wschód od - w odległości dwunastu kilometrów od centrum - mieści się Pikine, miejsce, dokąd przeniesiono część mieszkańców z przeludnionego miasta. Dakar kojarzony jest przede wszystkim z największym corocznym rajdem samochodowym - Rajdem Dakar.

Najciekawsze miejsca w Dakarze

Miasto posiada wiele punktów, które każdy turysta powinien zobaczyć. Warto udać się pod Pałac Prezydencki, pochodzący z początku dwudziestego wieku. Za czasów kolonii był siedzibą gubernatora. Otoczony jest niezwykłym tropikalnym ogrodem. Obecnie niestety wstęp na jego teren jest wzbroniony, a bezpieczeństwa pilnują Czerwoni Strażnicy. Będąc w centrum Dakaru należy udać się na Plac Niepodległości, upamiętniający odzyskanie przez Senegal niepodległości w 1956 roku. Obowiązkowym punktem programu powinien być Wielki Meczet, zaprojektowany przez marokańskich i francuskich architektów. Otwarty został w 1962 roku i swoim wyglądem przypomina słynny meczet z Casablanki.

Dalsza przygoda z Dakarem

Dalszą przygodę z Dakarem należy związać z Porte Millenaire, pomnikiem zbudowanym na początku XXI wieku, symbolizującym przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Dakaru. Zobaczyć z niego można wyspę Gorée (symbol przeszłości) oraz ocean (symbol przyszłości). Figura z rogiem oznacza natomiast teraźniejszość Dakaru. Warto także, za niewielką opłatą, przepłynąć promem na wyspę Ile de Gorée, położoną niecałe trzy kilometry od miasta, będącą niegdyś centrum handlu niewolnikami, wpisaną przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Warte uwagi jest również Jezioro Retba, w którym woda ma kolor bladego różu i podobnie jak w Morzu Martwym - bardzo wysokie zasolenie, dzięki czemu umożliwia swobodne unoszenie się na jej powierzchni. Niedaleko jeziora znajdują się dwa największe targowiska w Dakarze, na których można kupić ciekawe pamiątki z wizyty w tym egzotycznym miejscu.