Miasto do pokochania - Marsylia!

Jeden z największych portów w Europie to wielonarodowościowa Marsylia, która od lat wzbudza ciekawość wśród turystów.

Miasto leży w regionie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Marsylia nazywana jest czasami francuskim Chicago lub wrotami do Morza Śródziemnego. Ogromne znaczenie tutejszego portu sprawia, że miasto ma charakter wielokulturowy. Turyści mogą zobaczyć między innymi położone na wyspie wiezienie Chateau d’If, Notre-Dame-de-la-Garde czy jedno z licznych muzeów. Dumą mieszkańców Marsylii napawa fakt, że hymn Francji – „Marsylianka” , pochodzi od nazwy miasta.

  • Portowe tradycje 

Położona w południowo-zachodniej Francji Marsylia jest największym portem nad Morzem Śródziemnym , drugim co do wielkości miastem w kraju. Założona w szóstym wieku p. n. e przez Greków jako Messalia, w późniejszych czasach pod panowaniem Wizygotów, Franków i Burgundczyków. Podczas wojen krzyżowych Marsylia była ważnym portem handlowym, wtedy nastąpił wzrost znaczenia miasta w Europie. W 15 wieku przyłączona do Francji. Najpopularniejszą ulicą miasta jest La Canebiere – spacerując tym głównym traktem handlowym w Marsylii, spotkamy ludzi z rożnych stron świata. Niedaleko znajduje się opera. Bogate portowe tradycje miasta nie pozwalają pominąć starego portu oraz dzielnicy portowej. W jego okolicach znajduje się targ rybny, bary, czy wiele dobrych restauracji. Gdy odrestaurowywano port po wojennych zniszczeniach, odkryto rzymskie doki i antyczny teatr. Z portu można popłynąć na wyspę If.

 

  • Zabytki i atrakcje 

Jednym z najważniejszych zabytków w Marsylii jest dawne więżenie Chateau d’If położone na skalnej wyspie. Miejsce to jest sławne choćby dzięki powieści Aleksandra Dumasa „Hrabia Monte Christo” - właśnie tam więziony był główny bohater. Marsylia to dobre miejsce dla miłośników historii, sztuki czy kultury, ponieważ znajduje się tu wiele ciekawych muzeów. Jest muzeum etnograficzne, archeologiczne, historyczne, czy sztuk pięknych. Warto odwiedzić Musee de la Mode (muzeum mody) i Musee Cantini, gdzie można podziwiać między innymi galerię ceramiki, zbiór porcelany, szkła czy bogatą kolekcję współczesnego malarstwa francuskiego. Warto zobaczyć także wybudowaną w dziewiętnastym wieku Notre-Dame-de-la-Garde oraz stadion Stade Velodromme, najlepiej wtedy, gdy swoje spotkanie rozgrywa akurat miejscowy klub piłkarski Olympique. Atmosfera na trybunach oddaje charakter Marsylii - jest gorąco, tłoczno i przede wszystkim głośno. Bardzo popularnym zabytkiem wśród turystów odwiedzających Marsylię, jest opactwo St. Victor w krypcie bazyliki Notre Dame-de-la-Confession.