Miejsce dobre dla każdego – Haiti

Haiti to cudowne miejsce w Ameryce Środkowej, odkryte przez podróżnika Krzysztofa Kolumba, z przepięknymi plażami, ciekawą architekturą, nadmorskimi równinami i licznymi zatokami.

Haiti to najstarsze, niepodległe państwo, leżące w Ameryce Środkowej, w basenie Morza Karaibskiego. Graniczy z Kubą i Jamajką. Zajmuje zachodnią część wyspy Haiti, nazywanej wcześniej Hispaniolą – Małą Hiszpanią. Stolicą jest Port Au Prince. Powierzchnia wyspy zajmuje dwadzieścia siedem tysięcy siedemset pięćdziesiąt kilometrów kwadratowych, liczba mieszkańców nie przekracza siedmiu milionów. Większość powierzchni zajmują góry, z niewielkimi nadmorskimi równinami. Wzdłuż wybrzeży ciągną się piękne zatoki. Wyspa posiada dość dobrze rozwiniętą linię rzeczną. Najdłuższą rzeką jest Artibonite, o długości dwustu czterdziestu kilometrów.

Wyspa dla turystów

Haiti to miejsce, gdzie na uwagę zasługują cudowne wodospady, o dużej głębokości jeziora, to miejsce, gdzie można spotkać przepiękne orchidee oraz mnóstwo, niezwykłych gatunków ptaków. Ale to również miejsce dosyć niebezpieczne, o dużej skali przestępczości, dlatego wycieczki poza największe centa organizowane są głównie w grupach. Dla odważnych Haiti przygotowało taksówki tap-tap, które dzielone są z innymi podróżnymi. Haiti to przede wszystkim piękne barwy, zapachy i smaki. Kuchnię charakteryzuje prostota, króluje głównie ryż, fasola, drób i kukurydza, w różnych wariacjach. Regionalnym daniem jest Mais Moulu, czyli kaszka kukurydziana, smażone platany, czy po prostu ryż z kurczakiem, mocno przyprawiony, czosnkiem, papryką, oregano. Na Haiti zasmakować możemy, także w koźlinie. Dla spragnionych wyspa proponuje własnej produkcji rum, czy Clairin - wysokoprocentowy napój z melasy trzcinowej.

Turystyka na wyspie

Ze względu na położenie, wyspę charakteryzują stałe, wysokie temperatury, obecny klimat podrównikowy. Wyspa przyciąga ogromną liczbę turystów, a przepiękne widoki zapierają dech w piersiach. Na uwagę zasługują niewielkie, malownicze miejscowości, takie jak Petite Riviere – urocze, rybackie miasteczko, czy Port Au Prince. Do odwiedzenia zachęcają katedry, Muzeum d‘Art Haitien du College St. Pierre i Muzeum Narodowe, dobrze wyposażona Biblioteka i Archiwa. Będąc na wyspie warto odwiedzić Cap Haitien - miasto z Cytadelą La Ferriere i Zamkiem Sans Souci, które wniesione zostały na cześć króla Henryka. Haiti to także wspaniałe parki - Macaya Peak oraz La Viste, który słynie z najwyższego szczytu De La Selle. Dla przyjezdnych niewątpliwie dużą atrakcją są kolorowe autobusy, przejażdżka, takim środkiem transportu dostarcza wiele, niezapomnianych wrażeń. To cudowne miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, fascynujący kraj dla pragnących spędzić wakacje wśród morskich fal, na cudownych plażach Cormier, Labadie i Rival. To także kurorty, hotele, restauracje i kluby.