Mięsożerny tłustosz - jak go hodować

Tłustosze to mięsożerne rośliny, wabiące owady słodko pachnącym nektarem. Optymalne warunki do ich hodowli to wysoka temperatura oraz duża ilość światła i wody.

Tłustosze to owadożerne rośliny, które na pierwszy rzut oka wyglądają dość niegroźnie. Nie posiadają bowiem charakterystycznych dla większości mięsożernych roślin kielichów, dzbanków czy innych pułapek służących do chwytania owadów. Ich sposobem na zdobywanie pożywienia jest wydzielanie na powierzchni mięsistych liści słodkiego i kleistego nektaru, który wabi muchy i komary, a następnie oblepia je, uniemożliwiając ucieczkę.

 

 

  • Hodowla mięsożernej rośliny

Najczęściej uprawianym w Polsce gatunkiem tej rośliny jest pochodzący z Ameryki Środkowej tłustosz meksykański. Jego hodowla wymaga zapewnienia roślinie warunków jak najbardziej zbliżonych do tych, jakie panują w jego środowisku naturalnym. Należy mu więc dostarczyć przede wszystkim dużą ilość ciepła, słońca i wilgoci. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi latem około 30 stopni Celsjusza, zimą zaś od 10 do 15 stopni. Dla prawidłowego wzrostu niezbędne jest też dostarczenie odpowiednio dużej ilości światła – najlepiej lekko rozproszonego, aby roślina nie została narażona na przegrzanie i poparzenie. Zimą wskazane jest sztuczne doświetlanie. W okresie zimowym zalecane jest także umożliwienie roślinie przejścia w kilkutygodniowy okres spoczynku – należy wtedy umieścić ją w chłodnym (temperatura od 5 do 10 stopni Celsjusza), ale dobrze nasłonecznionym miejscu i znacznie ograniczyć podlewanie, tak aby podłoże było suche lub co najwyżej lekko wilgotne.

 

  • Podlewanie i podłoże odpowiednie dla rośliny

Poza okresem spoczynku tłustosz powinien mieć dostarczaną dość dużą ilość wody. Optymalna dla niego wilgotność powietrza wynosi około 60-80%, choć może przetrwać także w warunkach pokojowych, gdzie wilgotność wynosi 40-60%. Roślinę należy podlewać co 1-2 dni. Doniczkę można ustawić w podstawce, do której trzeba systematycznie dolewać świeżą wodę. Można także podlewać ją od góry, należy jednak uważać, aby nie zalać przy tym liści (gdyż można wtedy spłukać wabiący owady nektar). Od czasu do czasu należy pozwolić, aby podłoże w doniczce przeschło. W ten sposób można uchronić korzenie przed gniciem i dostarczyć im dawkę tlenu. Ponadto należy zapewnić roślinie stały dopływ świeżego powietrza, a więc pomieszczenia, w których rośnie powinny być dobrze wentylowane. Ziemia w doniczce powinna być dość przepuszczalna, może to być na przykład mieszanka torfu, perlitu i gruboziarnistego piachu. Niektórzy hodowcy eliminują z podłoża torf, co spowalnia wzrost rośliny, ale wzmacnia jej korzenie.