Mieszanie farb w marketach budowlnych - zalety i wady

Mieszanie farb daje nam możliwość stworzenia unikalnego koloru, ale sprowadza na nas wyższe koszty malowania.

Farby z mieszalnika w marketach budowlanych z wielu powodów są coraz częściej wybierane przez konsumentów. Setki odcieni, oryginalność barw, możliwość dobrania odcienia idealnie pasującego do posiadanych elementów wystroju wnętrza. Czy zawsze jednak jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą odświeżyć swój dom?

Mieszanie farb - zalety
Bez wątpienia największą zaletą farb z mieszalnika jest to, że są niepowtarzalne. Zważywszy na siłę mody, jeśli chodzi o wystrój wnętrz, często zdarza się, że najpopularniejszy w danym czasie kolor spotkać można we wszystkich wyremontowanych w ostatnim czasie domach. Od kilku lat najpowszechniej spotykane są: jasne oliwki, gołębie szarości, popiele, złamane biele. Dzięki takim kolorom wnętrze staje się eleganckie i przyjemnie spędza się w nim czas, jednak ograniczona oferta farb gotowych sprawia, że wszystkie "modne" wnętrza wyglądają tak samo. Rozwiązaniem może być właśnie mieszanie farb w marketach budowlanych, co pozwoli uzyskać niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju odcień, którego z pewnością nie spotkamy u żadnego sąsiada.  Kolejną zaletą jest jakość, jakiej możemy spodziewać się po farbie z mieszalnika. W marketach budowlanych znajdziemy mieszalniki jedynie najlepszych producentów, dzięki czemu możemy oczekiwać świetnej jakości wybranej przez nas farby.

Mieszanie farb - wady
Farby z mieszalników mają jednak dwie główne wady, o których należy pamiętać przy wyborze koloru do naszego wnętrza. Pierwszą z nich jest cena. Farby z mieszalnika nie tylko mają wyższą (nawet o 50 procent) cenę za litr, ale także zużywa się ich więcej podczas malowania. Zazwyczaj jest to różnica jednej warstwy w porównaniu do farby danego producenta z palety podstawowej, co daje różnicę od 30 do nawet 100 procent. Przy malowaniu niewielkiego pomieszczenia różnica taka może nie mieć znaczenia, jednak przy odświeżaniu całego domu koszt może być znaczny. Kolejną wadą jest trudność w dobraniu odcienia w wypadku, gdy na już pomalowanej ścianie pojawi się ubytek czy niezmywalna plama. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać o zakupieniu większej ilości farby oraz dokładnym zanotowaniu numeru odcienia z opakowania, najlepiej w kilku miejscach (notes, plik w komputerze, notatka w telefonie komórkowym). Pozwoli to uniknąć późniejszych problemów z doborem farby potrzebnej do pokrycia ubytku. Jeśli dwie powyższe wady nie stanowią dla Państwa problemu, mieszanie farb i malowanie ścian na niepowtarzalne odcienie może być niezwykle satysfakcjonujące i pozwoli osiągnąć wymarzony efekt.