Moczenie nocne u dzieci i dorosłych: przyczyny i leczenie

Przyczyn moczenia nocnego może być wiele, jednak przypadłość tą można wyleczyć.

Problem "mokrych nocy" dotyczy zarówno dzieci i jak dorosłych. Jest to wstydliwa przypadłość, z którą boryka się duża część społeczeństwa. Moczenie nocne oznacza niekontrolowane oddawanie moczu podczas snu, nieświadome zaspokajanie potrzeb fizjologicznych bez przebudzenia się. U dzieci zaburzenie to dzieli się na dwa rodzaje: izolowane moczenie pierwotne oraz moczenie wtórne.

Przyczyny
Dopiero po 5. roku życia można wykryć tą jednostkę chorobową pierwszego rodzaju, gdyż do tego czasu dziecko powinno już kontrolować wydalanie moczu w trakcie spania. Do typowych, klinicznych objawów pierwotnego izolowanego moczenia nocnego należą: moczenie łóżka w nocy od samego momentu urodzenia, obfite moczenie łóżka podczas snu, nieprzebudzanie się mimo wilgotnego łóżka, świadome oddawanie moczu w toalecie w ciągu dnia, prawidłowe wyniki badań. Jeśli dziecko przeszło już "próbę czystości", czyli przez co najmniej pół roku miało suche noce i po tym okresie czasu zaburzenie wróciło, wtedy nazywa się to moczeniem nocnym wtórnym Przyczyn nawrotu dolegliwości można doszukiwać się na wielu płaszczyznach takich jak: zaburzenia pracy pęcherza moczowego, zmiany organiczne w drogach moczowych, zaburzenia emocjonalne, alergie, zespół bezdechu sennego czy zaparcia. Jeśli w dzieciństwie występuje przez dłuższy czas problem "mokrych nocy" to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w późniejszym okresie życia przypadłość ta może powrócić- to jedna z przyczyn. Innymi elementami wywołującymi moczenie nocne mogą być: choroby urologiczne, ginekologiczne, neurologiczne, internistyczne, nowotworowe jak również przebyte urazy, wady wrodzone a także niewłaściwy styl życia ( na przykład stosowanie używek).

Leczenie
Czy można wyleczyć się z niekontrolowanego oddawania moczu w trakcie snu? Odpowiedź brzmi tak! Jednak jest to proces długotrwały i żmudny. W przypadku dzieci należy zacząć od terapii niefarmakologicznej i wprowadzić nowe zwyczaje. Nie należy podawać napojów przed snem, przed pójściem do łóżka konieczne jest opróżnienie pęcherza moczowego oraz budzenie dziecka i zaprowadzanie go do toalety. Istotne jest wsparcie ze strony najbliższych, gdyż wyśmiewanie i karcenie może spowodować nasilenie się problemu i negatywnie wpłynąć na jego psychikę. Jeśli takie działania nie przynoszą skutku, zalecane są badania lekarskie, które pomogą stwierdzić, co jest dokładną przyczyną i wtedy lekarz może zadecydować o rozpoczęciu leczenia farmakologicznego. Podobnie jest, gdy moczenie nocne dotyczy dorosłych ludzi. W zależności od wyników badań, od wykrytej choroby, zaburzenia, schorzenia czy dysfunkcji specjalista zaleci leczenie farmakologiczne. Jeżeli moczenie nocne wynika z podłoża psychicznego stosuje się wtedy psychoterapię.