Moda lat 80 - tych, czyli odrobina kiczu

Nie bezpodstawnie moda z lat 80 - tych określana jest epoką kiczu, w której dominowało odważne mieszanie konwencji, nadmiar jaskrawych dodatków oraz dowolność w wyborze kolorów.

Modę lat 80-tych wylansowała Madonna w początkach swojej kariery. Wystarczy przyjrzeć się teledyskom "Material Girl" i "Like a Virgin", aby zrozumieć styl kiczowatego stylu, odznaczającego się charakterystycznym stylem ubierania, czesania i makijażu. Lata 80-te, to także czas erotycznego wyzwolenia – ubiór często uzupełniały był gadżetami rodem z sex - shopu.

Z treningu na ulicę

Modę lat 80-tych można również określić stylem licealistów, studentów. Na co dzień dominował styl wygodny i sportowy. To właśnie na początku dekady pojawia się najpopularniejszy wynalazek – lycra, która stała się inspiracją do tworzenia sportowych kostiumów. Podobnie było z getrami, coraz częściej przenoszonymi z aerobiku na ulicę, gdzie łączone były z czarnymi lub czerwonymi baletkami, bijącymi po oczach czółenkami i halkowymi lub dżinsowymi sukienkami. Najczęściej pojawiały się popularne również dzisiaj legginsy, w najróżniejszych zestawieniach, jaskrawych kolorach i wzorach.

Niekonwencjonalne zestawienia bez umiaru

Dodatki noszone na potęgę były wyznacznikiem mody lat 80-tych. Naszyjniki, bransoletki, kolczyki – żadna z tych rzeczy nie występowała pojedynczo. Hitem szybko stały się także ogromne opaski, kokardy a nawet rękawiczki. W biżuterii dominowały krzyże, ćwieki i przede wszystkim połysk. Lata 80-te to także przełom w noszeniu bielizny, którą noszono nie tylko pod ubraniem. Stąd popularność nietuzinkowych gorsetów i staników, a także tiuli i koronek w wersji rockowej. Równie często pojawiały się przetarte dziurawe dżinsy, szerokie bluzy i koszule, a na nogach różnokolorowe Conversy szczególnie wyróżniające się w modzie lat 80-tych.

Powrót do przeszłości

Imprezy w stylu lat 80-tych są często pojawiającym się rodzajem zabawy w dzisiejszych czasach. Czytając internetowe fora można zauważyć, że większość z nas nie do końca wie na czym polegał dawny styl, i jak ubrać się na 80’s party. Wystarczą leginsy w panterkę, duże plastikowe kolczyki, rękawiczki bez palców i najważniejsze – natapirowane włosy. Dla płci męskiej idealne okażą się nie tylko dżinsy piramidy, ale także typowo sportowe dresy i luźne bluzki utrzymane w radosnej, kolorowej konwencji. Źródeł naśladowania istnieje wiele, wystarczy poszperać w sieci i znaleźć stare teledyski Madonny, czy innych artystów tego okresu, by zrozumieć styl mody lat 80-tych.