Moda w stylu lat 40 - tych.

Moda recyklingowa, fantazyjnie upięte loki i fale, koki, farbowane wojskowe mundury czy drewniaki, ale i noszone do sandałów skarpetki, to tylko niektóre z nowinek, jakie zaproponowała moda lat 40-tych.

Okres II wojny światowej wymusił na kobietach, by stały się silne, zaradne i praktyczne a nawet by potrafiły improwizować w każdej dziedzinie. Jeśli chodzi zaś o stroje, jakie lansowała moda lat 40-tych, to nie stawiano kobietom wymagań. Modne było wszystko i właściwie owe kwestie związane ze strojeniem się, pomagały w zachowaniu nadziei oraz godności kobiecej.

Modny recykling

Wydarzenia z jakimi zderzała się moda lat 40-tych, wywarły ogromny wpływ na ludzkiej mentalności. Inspiracje związane były z folkiem. Panie przerabiały firanki, poszewki czy zasłony oraz mundury i płaszcze wojskowe według własnych potrzeb. Brak innych materiałów zmusił niejako ówczesne elegantki do przyodziewania się w stroje całkiem codzienne oraz często sportowe. Zdarzało się także, iż brak pończoch panie potrafiły zastąpić malowaniem nóg i zdobieniem łydek szwem imitującym ich istnienie.

Wdzięk i nowy styl mody lat 40-tych

Moda lat 40-tych lansowała styl podkreślający talię osy, charakteryzujący się zwiewnością i prostotą. Panie z chęcią nosiły kuse garsonki i poszerzane od bioder spódnice. Dużym zaskoczeniem z racji na przywrócenie pewnej (totalnie podeptanej podczas wojny) równowagi życia, okazał się pierwszy po wojnie pokaz mody Christiana Diora. Zaprezentował on nowe trendy, mające na celu odzyskanie radości i oderwaniu choć w części uwagi - od problemów egzystencjalnych. Projektanant nadał nowy wymiar spódnicom i sukienkom, skracając je do połowy łydki. Pokazał także szereg dodatków, takich jak: fantazyjne kapelusze, wstążki we wsłosach, eksluzywne rękawiczki czy buty na wysokim obcasie. Nowy styl, który nastał, był zapowiedzią nadchodzącyh lat 50-tych. Moda lat 40-tych, została oficjalnie podzielona na haute couture, czyli krawiectwo wysokie oraz na pret-a-porter, co oznaczało szycie ubrań na większą skalę.

Fryzury i makijaż

Moda lat 40-tych choć nieco odsunięta na margines, nie pozwalała kobietom na zaniedbanie. Elegantki upinały swe włosy w rozmaite koki zdobione falami czy lokami dodającymi fantazji. Fryzura musiała być schludna oraz bardzo starannie upięta. W makijażu obowiązywały czerwone usta, przyrumienione policzki oraz podkreślone kredką brwi.