MoMA, czyli najstarsze Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku

Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zawiera eksponaty mistrzów tego gatunku i wielokrotnie inspirowało powstanie innych galerii na całym świecie.

MoMA to skrót od angielskiego Museum of Modern Art czyli właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Ta nowojorska instytucja, otwarta w 1929 roku na Manhattanie, wzięła sobie za cel łamanie tabu oraz poszukiwanie zupełnie nowych środków wyrazu. Oprócz typowych dzieł sztuki muzeum zawiera również bogatą bibliotekę, jak i zbiór informajci na temat twórców sztuki nowoczesnej. 

 

 

  • Krótka historia Muzeum Sztuki Nowoczesnej
    Założenia przyjęte w dobie Wielkiego Kryzysu przez Abby Rockefeller, Lily Bliss i Corneliusa Sullivana - twórców nowojorskiej galerii - szokowały już pierwszych odbiorców. Stawianie na nowe, niczym nieskrępowane poszukiwania w sztuce współczesnej stanowiły osobliwy kontrast dla kryzysu gospodarczego. Być może właśnie to, paradoksalnie, zadecydowało o sukcesie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Spektrum działalności galerii obejmuje sztukę schyłku 19. wieku i sięga aż po najnowsze kierunki działalności artystycznej. Zarówno rozumianej dość konwencjonalnie, zahaczającej o główne dyscypliny sztuk plastycznych - malarstwo czy rzeźbę - ale również otwartej na całkiem nowe formy i treści, wiodące od sztuk performatywnych, poprzez instalacje video aż po realizacje na pograniczu kultury audiowizualnej, eksperymentu formalnego oraz praktyki życia codziennego. Wśród założeń statutowych przyjętych przez MoMA znajdziemy zamiłowanie dla socjologicznej refleksji oraz otwartość na rozmaite filozofie życia i praktyki artystyczne wyrastające z bardzo różnych tradycji.
  • Najciekawsze eksponaty w nowojorskiej galerii
    Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku może się poszczycić ogromną kolekcją, obejmującą między innymi malarstwo, rzeźbę i fotografię, ale również kilkusettysięczną kolekcję książek poświęconych sztuce oraz jej najważniejszym kontekstom. W kolekcji znajdują się prace uznanych twórców światowego formatu, ale również kontrowersyjnych postaci sztuki nowoczesnej. Wśród zbiorów można znaleźć słynne Panny z Avignon Pablo Picassa oraz Trwałość pamięci Salvadore Dalego, ale również, wśród wielu innych eksponatów i dzieł, plakaty filmowe polskich autorów: Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy czy Franciszka Starowieyskiego. Obok niezliczonych prac video, szkiców czy grafik znajdują się dzieła monumentalne: obrazy, rzeźby oraz instalacje artystyczne. Ten wielokulturowy i różnorodny zestaw wciąż czyni z MoMa jedną z najważniejszych galerii na świecie. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku stanowi jednak również ciągłe źródło inspiracji dla innych ośrodków. Pokrewne galerie znajdziemy dziś w Londynie (Tate Modern) czy Niemczech (Berlin Hamburger Bahnhof), ale również w Polsce, gdzie Muzea Sztuki Nowoczesnej działają w Warszawie i w Krakowie.