Mont Saint Michel - najpiękniejszy zamek Francji

Średniowieczny klasztor i miasteczko wzniesione na górze Mont Saint Michel to drugi po Paryżu cel turystyczny we Francji, zasłużenie ściągający co roku ponad trzy miliony turystów z całego świata.

Położony na północnym wybrzeżu Francji Mont Saint Michel przez stulecia był przyczyną dysput między Bretanią i Normandią aby w efekcie zostać oficjalnie przyłączonym do tej drugiej. Historia sanktuarium Archanioła sięga aż 708 roku. Klasztor szybko stał się jednym z głównych celów pielgrzymek, a u jego podnóża rozrastało się miasteczko, które w XIV wieku sięgnęło stóp skały. Dzięki finansowemu wsparciu króla Filipa Augusta w XIII wieku rozpoczęto rozbudowę sanktuarium. W związku z tym, że położenie uniemożliwiało rozbudową wszerz, dokonano niemożliwego i konstrukcje wzniesiono na wysokość, dzięki czemu do dziś ten architektoniczny wyczyn nosi nazwę "La Merveille", czyli "Cud".

Atrakcje Mont Saint Michel

Góra Mont Tombe, na szczycie której zbudowany jest klasztor, znajduje się na wyspie połączonej ze stałym lądem jedynie wąską groblą. Zwiedzanie sanktuarium rozpocząć należy od Sali Straży, która prowadzi po Wielkich Schodach na Taras Saint Gaultier. Warto zatrzymać się na nim na chwilę, aby nacieszyć oczy widokiem rozpościerającym się między innymi na całą zatokę i obejmującym archipelag wysp Chausey. Jest to jedyne miejsce, z którego można dostrzec posąg świętego Michała umieszczony na szczycie neogotyckiej dzwonnicy. Zwiedzając dalej, dojść można do kościoła, klasztoru i krypt. To sanktuarium Archanioła ma dla Francuzów bardzo ważny wymiar symboliczny. Otóż, podczas wojny stuletniej, była to jedyna forteca nieugięcie stawiająca opór atakom Anglików. Po wojnie nasilił się także w związku z tym kult świętego Michała, bowiem waleczny anioł postrzegany był jako jedyny mogący uchronić katolicką Francję przed protestancką herezją.

Atrakcje Mont Saint Michel

Po zwiedzeniu znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO klasztoru Mont Saint Michel można udać się na zwiedzanie zbudowanego na zboczach góry malowniczego miasteczka. Główna ulica to Grand Rue, wzdłuż której ciągnie się nie tylko cała sieć sklepików z pamiątkami, ale można tu również znaleźć restauracje serwujące świeże owoce morza i inne lokalne specjalności jak crêpes, galletes i oczywiście cydr. Przy słonecznej pogodzie i odpływie można się zrelaksować na jednej z pięknych okolicznych plaż lub przespacerować się na pobliską wysepkę Tombelaine, na której występuje bogata różnorodność wielobarwnych dzikich ptaków. Samą zatokę, w której znajduje się Mont Saint Michel, rozciągającą się momentami na 15 kilometrów szerokości, można natomiast zwiedzać pieszo, wiosłując lub konno.