Montmartre - artystyczna dzielnica Paryża

Montmartre jako miejsce spotkań dawnej bohemy artystycznej Paryża, jest nie tyle obowiązkowym, co idealnym miejscem na spędzenie niezapomnianych chwil we francuskiej stolicy.

Montmartre jest XVIII dzielnicą urokliwego Paryża, ulokowaną na wzgórzu noszącym taką samą nazwę. Liczne stare kamienice, kręte, brukowane uliczki i wąskie przejścia świadczą o odrębnym charakterze tego rejonu miasta. Montmartre zaczęli doceniać liczni artyści, którzy na większą skale zaczęli przybywać tutaj w XIX w. Tworzyli w tym miejscu, często niedoceniani za życia wielcy malarze, jak chociażby Pablo Picasso czy Vincent van Gogh. Obecnie także można wyczuć tutaj czar minionej epoki.

 

 

  • Tętniący życiem Place du Tertre

Plac ten stanowi prawdziwe serce i kolebkę dzielnicy Montmartre. To tutaj spotkały się różne dziedziny sztuki, i stworzyły niezwykły obraz ludzkiej twórczości. Każdy zakątek i kamieniczka naznaczona jest obecnością jakiegoś wielkiego artysty, malarza, literata czy poety. Miejsce to przyczyniło się do powstania licznych kierunków w sztuce - impresjonizmu, kubizmu czy surrealizmu. Tworzył tutaj Salvador Dali, którego twórczości poświęcone jest znajdujące sie nieopodal głównego placu muzeum - l'Espace Dali. Gościła tutaj Coco Chanel oraz Edith Piaf - wielkie kreatorki ówczesnego szyku i poczucia piękna. Dawne poczucie estetyki jest nadal silnie odczuwalne. Plac jest aż przepełniony przeróżnymi artystami, kuglarzami, malarzami, którzy spełniają liczne życzenia tłumnie przybywających turystów. Ich twórczość nie zawsze jest najwyższych lotów, co wbrew pozorom nie jest najistotniejsze. Znajdujące się tutaj liczne winiarnie, lombardy, restauracje i kawiarenki dopełniają klimatu tego magicznego miejsca.

 

  • Nocne życie Cyganerii

Niedaleko Place du Tertre znajduje się słynna bazylika Sacré-Cœur (Bazylika Najświętszego Serca), która swoją niezwykłą architekturę zawdzięcza połączeniu stylu romańskiego z bizantyjskim. Obecność sakralnego miejsca nie wpłynęła jednak w żaden sposób na rozwój licznych nocnych klubów, kabaretów czy podrzędnych teatrzyków. Dzieje się wręcz przeciwnie. Najlepszym przykładem jest Place Pigalle ze znajdującym się na pierwszym planie "Moulin Rouge" ("Czerwony Młyn"), który wystawianymi ekscytującymi musicalami przyciąga rzesze pasjonatów gatunku. W jego obrębie swoją sztukę prezentują liczni amatorzy, próbujący na wszelkie sposoby przyciągać uwagę turystów. Sztuka żyje tutaj własnym biegiem, nie znajdując żadnych społecznych ograniczeń.

Montmartre stanowi zabytkową część Paryża, dlatego ingerencja w jego przebudowę i renowację jest ograniczona. Czas pędzi ciągle do przodu, jednak urok Montmartre sprawia jakby na chwilę się zatrzymał.