Moonbase Alpha: gra edukacyjna NASA

Już teraz każdy z nas może sprawdzić się w roli astronauty i uratować wirtualną bazę na Księżycu przed całkowitą zagładą w grze Moonbase Alpha.

Po kilku udanych lądowaniach na Księżycu, NASA postanawia utworzyć małą, samowystarczalną kolonię zwaną Moonbase Alpha. Nie wszystko w niej jednak idzie zgodnie z planem.

Nie tak szare księżycowe życie

W grze wydanej przez NASA w 2010 roku wcielamy się w astronautę, jednego z mieszkańców tytułowej Moonbase Alpha, biorącego udział w badaniach nad rozwojem kolonii. Choć codzienne obowiązki mogą się wydawać nudne, to jednak szybko przekonujemy się, że tak nie jest. Po powrocie z kolejnej misji w terenie okazuje się, że dalsze losy naszej bazy stoją pod znakiem zapytania, i to wcale nie z błahego powodu. Właśnie w powierzchnię satelity uderzył meteoryt i poważnie uszkodził aparaturę wytwarzającą jeden z najbardziej potrzebnych ludziom do przeżycia czynników - tlen. Bez chwili zawahania przystępujemy do misji mającej na celu uratowanie kolonii.

Liczy się każda sekunda
Moonbase Alpha to wieloosobowa gra sieciowa. Aby ją uruchomić musimy mieć zainstalowanego na komputerze klienta Steam. Po ustawieniu podstawowych parametrów rozgrywki takich jak ilość graczy, tryb rozgrywki (do wyboru współzawodnictwo lub współpraca) oraz innych zostajemy przeniesieni na powierzchnię wirtualnego Księżyca. Nasza baza do produkcji tlenu wykorzystuje trzy elementy: panele słoneczne, rozdzielacz energii oraz system podtrzymywania życia. Wszystkie narzędzia oraz inny sprzęt potrzebny do wykonania niezbędnych napraw można znaleźć w specjalnych silosach z wyposażeniem. Napraw możemy dokonywać sami, bądź możemy konstruować roboty, które dokonają ich za nas. Naprawy możemy również rozdzielać między poszczególnych członków naszego księżycowego zespołu ratunkowego. W grze chodzi o ścisłą współpracę między wszystkimi graczami. Wygrywamy, gdy poziom tlenu osiągnie sto procent lub (w trybie współzawodnictwa) gdy przywrócimy funkcjonalność kolonii w określonym czasie. Nasz wynik jest zapisywany na tablicy wyników, gdzie liczy się każda zaoszczędzona sekunda.

Alternatywny sposób rozwoju umiejętności miękkich
Podsumowując, gra Moonbase Alpha pokazuje Nam realia życia na Księżycu. Uczy nas w ciekawy sposób radzić sobie w kryzysowych sytuacjach. Pozwala rozwijać swoje umiejętności w zakresie komunikacji i współpracy. Wymusza na nas logiczne myślenie i wyciąganie wniosków, dzięki czemu przy kolejnych rozgrywkach będziemy osiągać najlepsze czasy, pozwalające nam chlubić się mianem "Zbawcy Moonbase Alpha".