Morze Wattowe – miejsce na ekologiczne wakacje

Morze Wattowe to obszar zaliczany do dziedzictwa kulturowego , który słynie z imponującego ekosystemu oraz unikatowych gatunków roślin, zwierząt oraz mikroorganizmów.

Morze Wattowe, to teren rozciągający się od wybrzeża Texel w Holandii zahaczając o Niemcy i sięga aż do wyspy Fanø w Danii. Ten unikatowy ekosystem obejmuje południowo – wschodnią część Morza Północnego. Właśnie równiny te nazywane są wattami a od 2009 roku znajdują się one na liście UNESCO.

Morze Wattowe – rezerwat biosfery w Europie

Morze Wattowe, które zaliczane jest do najważniejszych na świecie terenów, to nie jak sugeruje nazwa – morze, ani nawet zbiornik wodny, ale równiny o dużym zasięgu, które zalewane są podczas przypływów, zaś podczas odpływów odsłaniane. Te rozległe równiny pływowe, nazywane także osuchami mają około 450 km długości a ich szerokość sięga między 10 – 30 km. Po stronie holenderskiej i niemieckiej tworzy aż cztery rezerwaty biosfery w skali światowej. Ponadto w części holederskiej istnieje także Park Narodowy Duinen van Texel czy Park Narodowy Schiermonnikoog, natomiast po stronie niemieckiej Park Narodowy Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego. Na terenie Danii, nie innego takiego miejsca, w którym można by zauważyć spore ilości ptaków czy fok, a dzięki płytkiej i ciepłej wodzie, mogą znaleźć tutaj doskonałe miejsce do odbywania lęgów. Z uwagi na to, iż samo życie nad tym morzem przebiega w warunkach (niespodziewane powodzie oraz burze), jakie narzuca Matka Natura, ludzie mieszkający w pobliżu, zostali jakoby zmuszeni, by wzdłuż wattów wybudować wały.

Morze Wattowe – atrakcje

Unikatowość oraz walory przyrodznicze, obejmują rezerwat ochroną, a dzięki konferencji ramsarskiej, morze to otrzymało znaczenie międzynarodowem. Ekosystem ten powstał, aby promować i wskazywać zbilansowany związek człowieka z biosferą. Podczas całego roku, organizowanych jest bardzo wiele pasjonujących wypraw. Przebywając w tym miejscu przez cały dzień, można śledzić niesamowity spektakl czarów natury, gdy wędrując widzimy przed sobą nieskończoność. Morze Wattowe dzięki zmieniającym się poziomom wody, pozwalają na piesze wędrówki po osuchach nawet do pobliskich wysp. Spostrzegawczy turyści mogą podziwiać niezliczoną ilość gatunków zwierząt, do któryh zaliczyć można min. foki, czy odpoczywające w drodze do ciepłych krajów – ptaki. Ten rezerwat przyrody zaskakuje pełnią życia, dostarczając niezapomnianych wrażeń, gdy np. morze jest całkowicie wzburzone, czy gładkie. Występująca tu różnorodność pozwala na zamieszkiwanie kilkunastu tysięcy gatunków roślin oraz zwierząt a doskonałe obszary na których rośnie trawa morska czy występujący muł, stanowią pożywienie dla nich. Pobliskie wyspy mogą stać się wyzwaniem dla przyjezdnych rowerzystów czy ognitologów.