Most Golden Gate - wiszący nad San Francisco

Most Golden Gate w słonecznym San Francisco stał się częścią współczesnej kultury amerykańskiej. To istotny węzeł komunikacyjny, ale także cel setek wycieczek turystycznych.

Most Golden Gate, (Złote Wrota), stoi majestatycznie wbity w cieśninie o tej samej nazwie, łącząc San Francisco ze hrabstwem Marin.  Golden Gate jest jednym z symboli Kalifornii i jedną z niewielu tak gigantycznych konstrukcji, które przetrwały wszelkie kataklizmy nawiedzające zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

 

 

  • Pierwszy projekt i budowa mostu

Idee budowy mostu przedstawił już w 1918 roku główny inżynier San Francisco - Micheal M. O’Shaughessy. Jednak wtedy propozycja budowy takie konstrukcji o ponad kilometrowej długości wydała się radzie miasta niewykonalna z pobudek czysto technicznych. Do pomysłu powrócono jednak na początku lat 30-stych, a w 1933 roku rozpoczęto budowę mostu Golden Gate. Trwała ona do 1937 roku, kiedy to 27 maja oficjalnie otworzono most dla ruchu.

 

  • Golden Gate w liczbach

Most ma długość 2737 metrów, przy czym główne wiszące przęsło mierzy 1280 metrów, a jego konstrukcja nasadzona jest na dwa pylony (swoiste wieże o prostokątnej podstawie) o wysokości 227 metrów. Most wisi na stalowych linach, z których każda ma 93 centymetry średnicy i składa się z 27 572 oddzielnych żyłek kabla. Pod tym stalowym kolosem są w stanie przepływać olbrzymie statki oceaniczne. Wysokość od przęsła do tafli wody to koło 70 metrów.
Most Golden Gate był długo najdłuższym wiszącym mostem świata, jednak w 1964 roku stracił ten zaszczytny tytuł na rzecz innego mostu amerykańskiego Verezzano Narrows, który mieści się w Nowym Jorku.
Most Golden Gate okazał się dosyć opłacalną inwestycją. Już w 1971 roku zwróciły się koszty budowy czerwonego mostu, które wynosiły 75 milionów dolarów. W pierwszym roku istnienia przejechało przez niego ponad 4 miliony pojazdów. W zeszłym roku ta liczba wzrosła prawie 10-cio krotnie. Codziennie po kładce czerwonego mostu przejeżdża ponad 120 tysięcy pojazdów. Do tych liczb należy jednak dodać olbrzymią sumę 2 tysięcy samobójców, którzy targali się na swojej życie skacząc z gigantycznych wież. Ponad 1500 z nich zmarło.

 

  • Kalifornijski most w świadomości masowego odbiorcy

Most ma ugruntowane miejsce w kulturze, filmach, czy grach komputerowych. "Twierdza", "Godzilla", "Wywiad z wampirem" - to tylko kilka tytułów hollywoodzkich produkcji, w który przewija się most Golden Gate. Jest on przecież symbolem amerykańskiej kultury i jej zamiłowania do rzeczy wielkich i spektakularnych. I będzie on gościł w świadomości współczesnego człowieka jeszcze długo, gdyż szacowany czas jego eksploatacji bez potrzeby remontu wynosi ponad 200 lat.