Most Karola

Praski most Karola łączący zachodnią część miaste ze wschodnią jego częścią, nie ma sobie równych jeśli mowa o zabytkach, czy atrakcjach jednej z najpiękniejszych stolic europejskich.

Most Karola można podziwiać w samym centrum Pragi na Wełtawie - najdłuższej rzece w Czechach. Ten słynny zabytek ma aż ponad 500 metrów długości, niemal 10 metrów szerokości i jest oparty na 15 filarach podtrzymujących 17 łęków, co ustanawia go najstarszym mostem kamiennym. Ten średniowieczny most łączy dwie stare dzielnice Pragi: Malá Strana i Staré Město a spacer po nim należy do głównych atrakcji. Początkowo nazywany był Kamiennym albo Praskim, a obecna nazwa przyjęta została dopiero około 1870 roku.

 

 

 • Historia mostu Karola
  Budowę mostu zainaugurował w 1357 roku cesarz Karol IV a budowniczym był Peter Parler - najsłynniejszy wówczas praski architekt epoki gotyku. Most Karola wybudowany został na wzór mostu w Tier w Niemczech i miał zastąpić most Judyty z XII wieku, który został zniszczony podczas powodzi. Do 1741 roku jedynym mostem na Wełtawie. W XVII wieku, na balustradach mostu umieszczono 30 barokowych rzeźb, które przedstawiały świętych, wykonanymi przez takich artystów jak Matthiasa Bernarda Brauna i rodziny Brokoff. Najbardziej znaną figurą jest rzeźba Jana Nepomucena - tamtejszego duchownego i męczennika, który według legendy został na tym moście stracony.
   
 • Ciekawostki o najsłynniejszym praskim moście
  Po obu stronach mostu stoją wieże obronne. Na wschodznim krańcu Staromiejska wieża mostowa, na której umieszczono rzeźby(z końca XIV w.) cesarza Karola IV, jego syna Wacława IV oraz św. Wojciecha, św. Wita i św. Zygmunta. Na zachodnim zaś końcu mostu, stoją dwie wieże mostowe Malej Strany, które początkowo pełniły funkcję obronną. Most Karola był także miejscem, w którym odbywały się koronacje królów czeskich, turnieje czy bitw, ale także egzekucje. Podczas wojny trzydziestoletniej w tym miejscu toczyły się walki z wojskami szwedzkimi. Istnieje także miniatura tego słynnego praskiego mostu, która znajduje się w Kłodzku.
   
 • Most Karola jak atrakcja turystyczna
  Obecnie most Karola, oblegany jest przez turystów z całego świata, ale także spotkać na nim można artystów czy grajków. Dziś most jest otwarty wyłącznie dla pieszych, ale jeszcze na początku XX wieku, kursował po nim tramwaj elektryczny, a do 1965 roku ruch samochodowy. W drugiej połowie XIX wieku, podczas powodzi, most Karola uległ zniszczeniu, gdyż kilka przęseł uległo zawaleniu. Niektóre z rzeźb zostały wymienione na kopie, gdyż oryginały uległy zniszczeniu.