Możliwe sposoby aromaterapii

Aromatyczne kąpiele, masaże, lecznicze inhalacje czy kompresy to sposoby aromaterapii, uzupełniające konwencjonalne metody leczenia i dodatkowo sprawiające wielką przyjemność.

W dzisiejszych czasach konsultacja z lekarzem specjalistą wymaga czasu i cierpliwości oraz odpowiednich nakładów finansowych, ale dla większości osób jest w zasięgu ręki. W związku z tym często zapominamy o dobrodziejstwach alternatywnej medycyny. Aromaterapia, wyrastająca z wielowiekowej i wielokulturowej tradycji, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a do tego jest niezbyt skomplikowaną praktyką. Sięganie po różne sposoby aromaterapii stanowi cenne uzupełnienie dla bardziej konwencjonalnych rozwiązań medycyny i przynosi długotrwały relaks.

 

 • Różnorodność form i praktyk w aromaterapii
  Praktyka aromaterapii sięga starożytnych tradycji Dalekiego Wschodu oraz Egiptu. Głównie w tych dwóch regionach święta przeszło pięć tysięcy lat przed naszą erą aromatyczne olejki były stosowane w celach relaksacyjnych i leczniczych. Jednak dopiero w latach 20-tych XX wieku w wyniku eksperymentów chemicznych francuskiego badacza, Rene Gateffosse, został dowiedziony korzystny wpływ zapachów na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Współcześnie duże nasycenie rynku pozwala na równoległe stosowanie różnych sposobów aromaterapii, w tym zwłaszcza podczas kąpieli i masażu oraz na zasadzie leczniczych inhalacji i kompresów.
   
 • Kąpiel w oparach wonnych olejków sposobem na relaks
  Zastosowanie eterycznych olejków w kąpieli jest jednym z najbardziej popularnych sposobów aromaterapii. Wonną kąpiel należy poprzedzić prysznicem, służącym dokładnemu umyciu całego ciała. Aromaterapia w kąpieli powinna być stosowana przynajmniej dwa do czterech razy w tygodniu i trwać około pół godziny. Do wanny wypełnionej gorącą wodą wystarczy wlać około dziesięciu kropel olejku o kojącym, a zarazem dodającym energii zapachu lawendy lub drzewa sandałowego.
   
 • Aromaterapia jako część leczniczego masażu
  Masaż, niezależnie od charakteru i intencji, może stać się także skutecznym sposobem aromaterapii. Najlepiej w tym wypadku zastosować kilka (również około dziesięciu) kropel olejku migdałowego lub kokosowego rozpuszczonego w 25 mililitrach oleju jadalnego. Tak sporządzoną miksturę można swobodnie wykorzystać jako środek nawilżający plecy i ramiona, co w przypadku każdej formy masażu jest konieczne. Olejek eukaliptusowy ma z kolei walory rozgrzewające, także warto go również wykorzystać w trakcie masażu.
   
 • Inhalacje i kompresy - alternatywne oraz uzupełniające formy leczenia
  Aromaterapia w przypadku kąpieli czy masażu jest wartością dodaną, nie zaś celem samym w sobie. Wciąż jednak dużą popularnością cieszą się inne sposoby aromaterapii, przede wszystkim inhalacje i kompresy, stanowiące uzupełnienie farmakoterapii w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Inhalacja olejkiem jaśminowym, brzozowym czy cytrynowym zwiększy apetyt oraz pomoże uśmierzyć dokuczliwy ból głowy, a dodatkowo wzmocni odporność organizmu na infekcje.