Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói niczym UFO

Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói wprawia w zachwyt nie tylko unikalnymi eksponatami, ale również fantastyczną, niecodzienną konstrukcją.

Niespotykany budynek znajduje się na przedmieściach Rio de Janeiro i jest jednym z najbardziej znanych dzieł najwybitniejszego brazylijskiego architekta, Oscara Niemeyera. Wystarczy jeden rzut oka na Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói aby przez chwile poczuć się jak w fantastycznonaukowej, hollywoodzkiej produkcji filmowej.

Położenie i kształt muzeum

Oscar Niemeyer, żywa legenda brazylijskiej architektury modernistycznej, jest autorem projektów wielu znanych i istotnych budowli, między innymi parlamentu w Brasilii, Ministerstwa Oświaty i Zdrowia w Rio di Janeiro, czy też gmachu ONZ w Nowym Jorku. Warto zaznaczyć, że Niemeyerowi w projekcie muzeum pomagał wybitny brazylijski inżynier Bruno Contariniego. Intrygujący budynek jest położony na efektownym cyplu, otoczonym wodami Oceanu Atlantyckiego. Nestor światowej architektury umieścił Muzeum Sztuki Współczesnej w porcie Niteroi, lezącym u wejścia zatoki oceanicznej Guanabara. W projekcie Niemeyera istotną rolę odgrywa malownicza topografia południowo-wschodniej Brazylii – piękna linia brzegowa Rio di Janeiro, bogata w góry i urokliwe zatoki. Niteroi jest połączone ze światową stolica karnawału mostem, z którego można podziwiać piękny krajobraz wybrzeża. Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói ma charakterystyczny kształt spodka, co przywodzi na myśl skojarzenia ze statkiem UFO. Jednak Oscara Niemeiera nie czerpał inspiracji z fantastycznonaukowych produkcji, a swoje działo porównuje w wielu wywiadach do kwiatu, który upiększa malownicze tereny zatoki.

Pierwsze spojrzenie na Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói

Pieronujące wrażenie na turystach robi chodnik w kształcie serpentyny, prowadzący na okoliczną plażę oraz do najbardziej atrakcyjnych sal z eksponatami brazylijskiej sztuki modernistycznej. Głowna sala, zwana Museu de Arte Contemporanea de Niterói, może pomieścić jednorazowo około 60 osób. Budynek jest pomalowany na biało, a odcień ten świetnie kontrastuje z linią czarnych okien. Rozchodzi się z nich widok na zatokę Guanabara oraz okoliczne góry. Muzeum Sztuki Współczesnej w Niterói ma 3 piętra zwiedzania. W najwyższym punkcie budynek liczy sobie 16 metrów wysokości i 50 metrów średnicy. Nowoczesną ekstrawagancję muzeum dopełnia okrągły basen znajdujący się na dolnym jego poziomie. Turystów, poza architekturą i położeniem, zachwycają również eksponaty sztuki modernistycznej, awangardowe rzeźby oraz tekstylia. Muzeum można odwiedzać od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, a w weekendy od 11:00 do 19:00. Aktualnie prezentowane są tam ekspresjonistyczno-abstrakcyjne dzieła Fransa Krajcberga – brazylijskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia. Można też odwiedzić wystawę Vanderlei Lopesa, artysty, który prezentuje wystawę mówiąca o przemijaniu, nawiązując w formach do antycznej sztuki greckiej.