Muzeum w Luwrze - historia i eksponaty

Muzeum w Luwrze to od lat niepodważalny symbol Paryża. Jego historia sięga późnego średniowiecza, a eksponaty ze wszystkich zakątków świata przyciągają rzesze zafascynowanych turystów.

Muzeum w Luwrze od lat jest już jednym z najbardziej interesujących muzeów na świecie. I to nie tylko ze względu na eksponaty, które prezentuje milionom turystów rocznie, ale przede wszystkim ze względu na swój charakterystyczny wygląd - przepiękną, szklaną piramidę - wejście, przez którą prowadzi droga do wewnętrznej części muzeum.

Muzeum w Luwrze - historia niezwykłej piramidy

Muzeum w Luwrze założone zostało w 1793 roku, dzięki temu jest jednym z najstarszych muzeów na świecie. Najstarsze części i fragmenty budowli pochodzą jednak ze znacznie wcześniejszego okresu, ponieważ wywodzą się aż z wieku XII, kiedy to nad Francją panował król Filip II August. To on postawił w miejscu dzisiejszego muzeum swój zamek warowny. Na przełomie lat zamek został przebudowany na rezydencję, z czasem jednak na pałac renesansowy, który możemy podziwiać po dziś dzień. Jednakże dopiero kilkaset lat później zarządzono o przekształceniu pałacu - Luwru - na muzeum. Do muzeum w Luwrze wejść można przez wybudowaną z 672 szyb piramidę. To ona dostarcza dziennego światła do podziemnych korytarzy muzealnych. Piramidę tę zaprojektował architekt Ming-Pei, Amerykanin chińskiego pochodzenia. O tamtej pory stała się ona niezaprzeczalnym symbolem Paryża, choć na początku wzbudzała wiele kontrowersji. Początkowo nawet określana była mianem "dzieła szatana".

Eksponaty muzeum w Luwrze

Po ostatnich przebudowach dokonanych pod patronatem byłego prezydenta Francji François Mitteranda muzeum w Luwrze stało się największym muzeum na świecie. Na jego zwiedzenie należy przeznaczyć co najmniej kilka dni, bowiem labirynty korytarzy dają w sumie długość ponad 30 kilometrów. Jednak dla milionów turystów przyjeżdżających do Paryża głównie po to by zobaczyć na własne oczy Wieżę Eiffla oraz zwiedzić muzeum w Luwrze, udostępniono jedynie 10% zbiorów muzeum. Reszta do tej pory nie została wystawiona. Muzeum podzielone zostało pierwotnie na 3 skrzydła. W każdym ze skrzydeł przedstawiono eksponaty z różnych części świata i okresów. I tak na przykład w Skrzydle Richelieu można oglądać sztukę średniowieczną, obrazy z apartamentów Napoleona III, sztukę Mezopotamii czy Iranu. W Skrzydle Sully możemy między innymi podziwiać historię muzeum w Luwrze, natomiast w ostatnim skrzydle Denon - chociażby klejnoty koronne. Najważniejszymi eksponatami jednak dla rzeszy odwiedzających Luwr turystów pozostają: Ja Joconde pędzla Leonarda da Vinci, Wesele w Kanie Galilejskiej czy też pożądana Wenus z Milo.