Na chorwackim wybrzeżu - półwysep Istria

Półwysep Istria to malowniczy region w Chorwacji, z wieloma pięknymi zabytkami i pięknym Parkiem Narodowym Brijuni.

Istria to półwysep w kształcie trójkąta, podzielony na trzy obszary: Białą Istrię, Szarą Istrię i Czerwoną Istrię. Najpopularniejsze miejsca, które powinni odwiedzić turyści, to między innymi Poreć, Pula, Rovinj oraz Park Narodowy Brijuni.

 

 

  • Pula

Pula znana jest z pięknym zabytków z czasów rzymskich, gdy miasto było kolonią Pietas Julia. Warto zwrócić uwagę na świątynię – kościół Santa Maria Formosa z pozostałościami mozaik z VI wieku i kościół świętego Franciszka , gdzie znajduje się XV wieczny poliptyk szkoły emiliańskiej. Świątynia Augusta wzniesiona został już w I wieku i jest wspaniałym dziedzictwem rzymskiej architektury. Największą popularnością w Puli cieszy się jednak Amfiteatr. Jest to jeden z największych zachowanych rzymskich amfiteatrów na świecie. W podziemnych korytarzach można podziwiać liczne rzymskie znaleziska – w dawnych czasach w podziemiach trzymano jeńców i klatki ze zwierzętami.

 

  • Poreć

Poreć to kolejna popularna miejscowość turystyczna na półwyspie Istria. W barokowym pałacu Sincic swoją siedzibę ma Muzeum Regionalne , gdzie znajdują się ekspozycję dotyczące archeologii rzymskiej i wczesnochrześcijańskiej. Koniecznie trzeba zwiedzić bazylikę Eufrazjusza. Bizantyjska budowla pochodzi z VI wieku i została wzniesiona na cześć biskupa. Świątynia znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Uwagę turystów zwracają między innymi piętnastowieczne mozaiki w apsydzie, Cyborium czy Baptyserium.

 

  • Park Narodowy Brijuni 

Park Narodowy Brijuni to archipelag czternastu wysp. W parku żyje wiele zwierząt, na przykład pawie, rożne gatunki ptaków, muflony czy daniele. Na zachodnim wybrzeżu w zatoce Dobrika zachowano ruiny budowli z czasów bizantyjskich. W parku znajduje się Biała Willa, która kiedyś była letnią rezydencją marszałka Tito. Tito sprowadził także do Brijuni wiele gatunków egzotycznych zwierząt. Swoją siedzibę ma tu także muzeum, gdzie zobaczyć można znaleziska archeologiczne z tego regionu półwyspu Istria.

 

  • Rovinj

Rovinj, położone jest w zachodniej części półwyspu Istria - pochodzi z XVIII wieku, kiedy rzymianie na wyspie zbudowali port. Warto zobaczyć dawną bramę miejską łuk Balbiego, baptysterium Świętej Trójcy oraz katedrę świętej Eufemii, która góruje nad miastem. Wewnątrz znajdują się szczątki świętej męczennicy chrześcijańskiej Eufemii. Sarkofag jest od wielu lat podziwiany przez turystów z całego świata. W mieście jest także muzeum, w którym zgromadzono między innymi prace artystów chorwackich.