Na czym polega dieta Dukana

Dieta Dukana to współcześnie jeden z najbardziej popularnych sposobów zrzucania zbędnych kilogramów. Przede wszystkim opiera się ona na spożywaniu produktów bogatych w białko.

 

Twórcą tej diety jest francuski internista Pierre Dukan, specjalista dietetyk, który swoją metodę określił mianem diety bez wyrzeczeń i głodu z szybkim i trwałym efektem. Dieta ta podzielona jest na 4 fazy a każda z tych faz charakteryzuje się wybranymi produktami, które powinno się spożywać. 

Dieta Dukana – 4 fazy
Pierwszą fazą jaką zaleca Dukan jest etap uderzeniowy, tzw. atak. Opiera się on na spożywaniu tylko i wyłącznie produktów bogatych w białko. Przede wszystkim w naszym menu powinno znaleźć się chude mięso, ryby i chudy nabiał. Pierwsza faza tej diety trwa 5 dni, w trakcie których nie możemy spożywać żadnych produktów poza tymi, które uwzględnił autor na specjalnej liście. Kolejna faza, na której opiera się dieta Dukana to etap naprzemienny, czyli jedzenie produktów bogatych w białko oraz jednej porcji owoców lub warzyw w ciągu dnia. Długość tej fazy zależy od tego, ile kilogramów już się pozbyliśmy. Na każdy kilogram przeznaczamy jeden tydzień. Zatem 5-cio tygodniowa faza naprzemienna jest równoznaczna z 5-cioma zrzuconymi kilogramami. Trzecim etapem jest faza utrwalająca wagę, w trakcie której możemy spożywać dodatkowo 2 kromki chleba, jedną porcję sera żółtego oraz jedną porcję warzyw dziennie. Długość tej fazy również zależy od ilości zrzuconych kilogramów, w tym wypadku 10 dni na każdy utracony kilogram. Dieta Dukana zezwala na urozmaicenie w postaci dwóch obfitych posiłków w tygodniu w tej fazie. Finalnym etapem jest faza trwałej stabilizacji, która w swym założeniu ma zapobiec efektowi jo-jo i polega na zjadaniu jeden dzień w tygodniu wyłącznie wysokobiałkowych produktów, ale już do końca naszego życia, aby nie wrócić do poprzedniej wagi. Należy również pamiętać, iż dieta Dukana wyklucza spożywanie alkoholu w trzech pierwszych fazach. 

Dieta Dukana a skutki uboczne
Dieta Dukana robi obecnie furorę i większość ze stosujących potwierdza jej skuteczność. Jednak według niektórych lekarzy dieta ta może mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie i wywołać na przykład choroby nerek oraz mózgu a także skrajny niedobór witamin i minerałów, o których Dukan mówi niewiele. Warto obserwować organizm w trakcie stosowania diety i przerwać ją, jeśli będzie źle reagował na dany jadłospis. Jednak dieta Dukana wydaje się być naprawdę wygodnym wyjściem, nie narzuca żadnych ograniczeń ilościowych oraz ćwiczeń fizycznych, a o to chodzi większości z nas!