Na czym polega metoda Billingsa?

Metoda Billingsa polega na obserwacji pochodzącego z szyjki macicy śluzu i ustalaniu na tej podstawie dni płodnych i niepłodnych kobiety.

Metoda Billingsa (zwana także metodą oceniania śluzu szyjkowego) to jeden z naturalnych sposobów zapobiegania ciąży. Polega ona na codziennej obserwacji śluzu pochodzącego z szyjki macicy, a znajdującego się u wejścia do pochwy (ale nie wewnątrz niej). Na podstawie barwy, lepkości i konsystencji wydzieliny kobieta może określić dni płodne i nie płodne swojego cyklu miesięcznego i powstrzymać się od współżycia w okresie, kiedy możliwe jest zajście w ciążę.

 

 

  • Prowadzenie obserwacji śluzu szyjkowego

Metoda Billingsa opiera się na założeniu, że w poszczególnych okresach cyklu śluz szyjkowy różni się wyglądem, konsystencją i lepkością. Tuż po zakończeniu krwawienia u wejścia do pochwy śluz nie występuje, kobieta odczuwa suchość. Następnie, w miarę zbliżania się do owulacji pojawia się wydzielina gęsta, kleista, mętna. W okresie jajeczkowania śluz jest przejrzysty i rozciągliwy, kobiety mogą wówczas odczuwać wilgotność w okolicy wejścia do pochwy. Po owulacji wydzielina jest gęsta i nieprzezroczysta lub nie występuje. Wydzielinę z szyjki macicy należy obserwować podczas każdego pobytu w toalecie. Aby zachować higienę osobistą i uchronić się przed przeniesieniem w okolice narządów płciowych bakterii, obecność śluzu u wejścia do pochwy należy sprawdzać przy pomocy papieru toaletowego lub chusteczki higienicznej, a nie dłoni. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wydzielina jest wyczuwalna, następnie jaka jest jej barwa i przejrzystość, a na końcu czy jest lepka czy rozciągliwa.

 

  • Ustalanie dni płodnych i niepłodnych metodą oceniania śluzu szyjkowego

Metoda Billingsa zakłada, że dni płodne rozpoczynają się u kobiety w momencie, kiedy u wejścia do jej pochwy pojawia się jakikolwiek śluz lub w dotychczas niezmieniającej się wydzielinie zaczną zachodzić zmiany (na przykład stanie się bardziej przejrzysta, rozciągliwa). W tym czasie, chcąc zapobiec ciąży, należy bezwzględnie unikać współżycia. Dni niepłodne rozpoczynają się czwartego dnia po tak zwanym szczycie objawu śluzu – jest to ostatni dzień, w którym wydzielina świadczyła o występowaniu płodności, czyli była ona śliska, przejrzysta, dawała odczucie wilgotności lub naoliwienia u wejścia do pochwy. Metoda ta zakłada również istnienie tak zwanego okresu niewykluczonej płodności, pojawiającego się w czasie miesiączki. Możliwe jest wówczas wystąpienie przedwczesnej owulacji owulacji i wydzielania świadczącego o płodności śluzu, który ze względu na krwawienie może zostać przez kobietę niezauważony.