Na czym polega seksualność dziecka

Przejawy seksualności dziecka są naturalnym elementem procesu rozwojowego, umożliwiają dziecku poznanie własnego ciała i zmieniają się wraz z wiekiem.

Seksualność, zwana również płciowością, jest wrodzoną funkcją organizmu człowieka. Przejawia się ona w przynależności do konkretnej płci oraz we wszelkich jej następstwach o charakterze biologicznym, psychicznym i społecznym. Jako że jest to funkcja wrodzona, o płciowości człowieka możemy mówić już w przypadku osób najmłodszych. Seksualność dziecka znacznie różni się jednak od seksualności dorosłych.

 

 

  • Dziecko jako istota seksualna
    Wbrew obiegowej opinii, seksualność dziecka zaczyna rozwijać się na długo przed rozpoczęciem okresu dojrzewania. Badania seksuologów wskazują, że już w okresie życia płodowego ciało dziecka przygotowuje się do odczuwania przyjemności płynącej z doznań seksualnych, pojawiają się na przykład pierwsze erekcje u chłopców. Po urodzeniu ilość doznań znacznie wzrasta. Dzieckiem zajmują się rodzice, dotykają je, głaszczą i przytulają, a każdy kontakt fizyczny ma ogromne znaczenie dla rozwoju seksualności dziecka oraz dla jego późniejszego rozwoju. To, jak traktowane było we wczesnym dzieciństwie i jakie zachowania obserwowało u dorosłych będzie warunkowało jego postrzeganie siebie i swojego ciała. Wywrze to także ogromny wpływ na wszelkie doświadczenia seksualne i emocje odczuwane przez nie w nastoletnim i dorosłym życiu. 
  • Od narodzin do dojrzewania
    Seksualność dziecka zmienia się i rozwija wraz z nim. Niemowlak czerpie przyjemność z kontaktu fizycznego z matką. Trzylatki dostrzegają już różnice w budowie ciała dziewczynek i chłopców i zaczynają się nimi fascynować. Wkrótce później dzieci po raz pierwszy odkrywają swoją własną seksualność i chętnie oddają się zabawom, które dostarczają im pewnego rodzaju przyjemności, jak choćby dziecięcej masturbacji. Około szóstego roku życia zaczynają się silnie identyfikować z własną płcią, wtedy też po raz pierwszy pojawia się poczucie wstydu. Około dziesiątego roku życia w dzieciach wytwarza się silna potrzeba intymności, związana ze zbliżającym się lub świeżo rozpoczętym procesem dojrzewania. 
  • Dorosłe zachowania, dziecięce myślenie
    Nieodłącznym elementem procesu rozwojowego w zakresie seksualności dziecka są różnego rodzaju zabawy, które w świecie dorosłych uznawane są za niewłaściwe. Dla małego człowieka są natomiast jedynie szansą na poznanie własnego ciała i otaczającego go świata. Naturalna ciekawość popycha dyieci do takich zachowań jak masturbacja, podglądanie rówieśników, rodziców lub zwierząt, ekshibicjonizm, a z czasem również zabawy erotyczne z innymi dziećmi, jak wzajemne dotykanie się, czy pokazywanie intymnych części ciała. Mimo że takie zachowania mogą budzić niepokój i zażenowanie rodziców, szczególnie, jeśli zdarzają się w miejscach publicznych, nie ma w nich nic niewłaściwego, dlatego nie powinny być przez dorosłych krytykowane czy powstrzymywane. Karanie młodego człowieka za zainteresowanie własną płciowością może spowodować, że proces rozwoju seksualności dziecka zostanie zaburzony i że w przyszłości seks będzie mu się kojarzył jedynie z czymś gorszącym i dalece niewłaściwym.