Na jaki rodzaj plomby zdecydować się u dentysty?

By wybrać najbardziej korzystny, trwały i estetyczny rodzaj plomb podczas wizyty u dentysty należy zapoznać się z typami wypełnień i ich właściwościami.

Podczas wizyty u dentysty pacjent może wybrać taki rodzaj plomby, który spełni wszystkie jego oczekiwania. Ważne jest, by wypełnienie ubytku było niezwykle trwałe, odporne na ucisk, żucie czy ścieranie, doskonale przylegało do zęba oraz jednoczenie wyglądało estetycznie czyli nie różniło się od zdrowych zębów kolorem.

 

 

  • Kompozyty najpopularniejszym rodzajem plomb

Najczęściej stosowanym rodzajem plomb jest kompozyt czyli wypełnienie wykonane z tworzywa sztucznego. Jego niewątpliwą zaleta jest fakt, iż taka plomba jest dopasowana kolorem do szkliwa pozostałych zębów. Dlatego też plomby kompozytowe wykorzystuje się w wypełnianiu ubytków zębów przednich - plomby te nie są widoczne. Obecnie stosuje się również plomby kompozytowe jako wypełnienia w zębach bocznych. Wadą tego typu plomb jest stosunkowo krótka trwałość - od 3 do 10 lat. Ponadto ulegają one przebarwieniom wskutek picia kawy czy herbaty lub palenia papierosów. Często w przypadku dużych plomb kompozytowych występują ich pęknięcia.

 

  • Typy wypełnień wykonane z amalgamatu i złota

Amalgamaty to plomby wykonane ze stopów metali wymieszanych z rtęcią. Gdy takie wypełnienie znajduje się w ubytku, wydziela ono śladowe ilości rtęci. Dlatego też tego typu plomb nie stosuje się u dzieci, ciężarnych, cierpiących na choroby nerek oraz w przypadku, gdy wypełniany ząb ma styczność z metalowymi częściami, na przykład wkładami protetycznymi. Amalgamat jest trwałą plombą, jednak jego ciemne zabarwienie sprawia, że nie jest zakładany w przednich zębach. Złote wypełnienia są idealne do dużych ubytków, gdyż są niezwykle trwałe - nawet do 20 lat. Jest to jednak jeden z najdroższych rodzajów plomb.

 

  • Inlay, onlay oraz inlay-onlay - nowoczesne rodzaje plomb

Inlay są to specjalne wkłady, które umieszcza się ubytku. Mogą być one wykonane z kompozytu, metalu albo materiału ceramicznego. Odlane wkłady inlay mocuje się w zębie cementem lub innym środkiem klejącym. Zaletą jest możliwość odtworzenia powierzchni żującej zęba, zaś wadą konieczność poświęcenia także zdrowych elementów zęba pod taki wkład. Kolejny typ plomb to polecane przy rozległych ubytkach zębów bocznych wkłady-nakładay czyli plomby inlay-onlay. Wkłady onlay są również doskonałe do wypełniania dużych ubytków. Pod ten rodzaj plomb preparuje się całą powierzchnię żującą zęba.