Na lotnisku: od drzwi wejściowych do wejścia na pokład

Odprawa biletowo-bagażowa, kontrola bagażu podręcznego i dokumentów oraz odnalezienie bramki wejściowej na pokład to chleb powszedni podróżujących na lotnisku.

W dzisiejszych czasach lotnisko staje się dla nas tak naturalnym punktem podróży jak do niedawna tylko dworzec kolejowy lub autobusowy. Jednak pierwsza wizyta na lotnisku może przyprawić o mały ból głowy, jeśli nie mamy pojęcia o sposobie przebiegu odprawy biletowo-bagażowej. Jednak wbrew obawom wielu, odprawa ta jest bardzo zorganizowana i łatwa do przejścia.

Odprawa biletowo-bagażowa

Po przybyciu na lotnisko udaj się najpierw do bramek odprawy biletowo-bagażowej, po angielsku check-in. O tym, do której bramki podejść, informują ekrany znajdujące się nad bramkami, wyświetlające nazwę przewoźnika oraz kierunek podróży. Podczas odprawy pasażer proszony jest o pokazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, a więc paszportu lub dowodu osobistego. Ważne jest to, by mieć ze sobą ten dokument, który był użyty wcześniej przy zakupie biletu. Pasażer zobowiązany jest także do okazania, w zależności od sytuacji, wydrukowanej wersji elektronicznego biletu, biletu właściwego lub numeru rezerwacji. Jeśli dokumenty zgadzają się, w tym miejscu zostawiamy swój bagaż nadany. Należy pamiętać, iż jest on ważony, tak więc nie może przekraczać limitu wagowego danego przewoźnika. Dlatego przed pakowaniem w domu sprawdź dwa razy wymogi wagowe oraz rozmiarowe dla bagażu nadawanego, jak i podręcznego. Obsługa może w tym momencie zapytać po polsku lub angielsku, zależnie od miejsca, kilka pytań kontrolnych o to, czy bagaż był pakowany przez pasażera i czy ten miał swój bagaż pod stałą opieką. Jeśli nie rozumiemy pytania, nie strzelajmy odpowiedzi. Lepiej poprosić kilka razy o powtórzenie niż udzielić niewłaściwej odpowiedzi, która uruchomi procedurę bezpieczeństwa. Po pomyślnej odprawie, należy udać się do odpowiedniej bramki dalszej odprawy kontrolnej. Jej numer podany zostanie przy nadawaniu bagażu, będzie wydrukowany na bilecie lub wyświetlony na jednej z głównych tablic informacyjnych lotniska.

Kontrola bagażu podręcznego i czekanie na wejście na pokład

Po znalezieniu odpowiedniej bramki, po angielsku gate, przychodzi czas na kontrolę bagażu. Do leżącej przy stanowisku głębokiej tacy należy włożyć torbę podróżną, kurtkę oraz wszelkie metalowe przedmioty takie jak zegarki, klucze i paski do spodni. W przypadku przewożenia laptopów lub dużych aparatów fotograficznych, ich miejsce także jest na tacy luzem, wyjęte z torby. Jeśli pasażer ma wysokie buty, może zostać poproszony o ich zdjęcie i położenie z resztą przedmiotów. Następnie, przechodzimy punkt skanowania. Bramki ustawione są tak, że nawet gdy nie mamy nic metalowego przy sobie, zadźwięczą co kilku pasażerów dla wyrywkowej kontroli, tak więc nie należy stresować się niespodziewaną reakcją celników. Po przejściu kontroli bagażowej, w zależności od lotniska, może odbywać się jeszcze ponowna kontrola dokumentów. Po jej przejściu, udajemy się do sali oczekiwań. Na jednym z licznych monitorów należy odnaleźć swój lot, co udzieli nam ostatniej już informacji o numerze bramki, spod której wejdziemy na pokład naszego samolotu.