Na zmęczone mięśnie polecamy masaż izometryczny

Terapią idealną dla zmęczonych, osłabionych lub zanikających mięśni jest masaż izometryczny, który zwiększa ich masę, wzmacnia je i uodparnia na urazy.

Jednym ze sposobów wzmocnienia, ale także odbudowy masy mięśniowej jest masaż izometryczny. Technika tego zabiegu wykorzystywana jest w stanach zmęczenia mięśni po dużym wysiłku fizycznym - dlatego jest szczególnie popularna wśród sportowców. Ponadto masaż ten doskonale sprawdza się w terapii rehabilitacyjnej, na przykład po urazach mięśniowych czy udarach, które znacznie osłabiają tkankę mięśniową.

Sposoby wykonywania masażu izometrycznego

Wykonanie masażu izometrycznego przebiegać może w trzech następujących po sobie etapach. Pierwszy charakteryzuje się tym, że na rozluźnionym mięśniu wykonuje się klasyczny masaż poprzez rozcieranie, głaskanie, ugniatanie. Etap ten zwany jest fazą przygotowawczą i rwa około 10 minut. Kolejną częścią masażu jest faza właściwa, która trwa 8 minut. W tym czasie napięty mięsień jest masowany. Stosuje się w tej fazie bardziej głębokie metody masażu - mocne ugniatanie oraz uderzanie mięśnia. W tym etapie masażu izometrycznego masowanie mięśnia trwa około 8 sekund, następuje przerwa na pól minuty, a potem znów terapeuta przystępuje do masażu. Takich powtórzeń powinno być od 8 do 10 w czasie tejże fazy - ich ilość jest warunkowana siłą jaką ma w danej chwili mięsień. Ostatnim etapem tego zabiegu jest końcowa faza, która trwa od 6 do 10 minut i polega na rozluźnianiu mięśnia poprzez klasyczny masaż. Istnieje również inny sposób przeprowadzania tego typu masażu. W drugiej technice występują dwie fazy zabiegu. Pierwsza polega na energicznym rozcieraniu mięśnia pozostającego w w skurczu izometrycznym. Ostatnią fazą tej metody jest oklepywanie i uderzanie mięśnia rozluźnionego, które trwa około 1 minuty. Obie fazy należy wykonywać naprzemiennie w ilości cyków dostosowanej do kondycji pacjenta. Powinno się wykonać 5 do 6 powtórzeń obu faz, za każdym razem wydłużając ich trwanie.

Masaż izometryczny - wskazania i zalety

Ten typ masażu jest polecany szczególnie w przypadku zmęczenia mięśni po wysiłku fizycznym, szczególnie treningu sportowym. Masaż izometryczny doskonale wzmacnia strukturę mięśni, uodparnia je na urazy oraz powoduje zwiększenie ich siły oraz masy. Ten rodzaj zabiegów często wykorzystuje się jako rehabilitację w przypadkach osłabienia i częściowego zanikania mięśni. Zabieg ten może nawet zastąpić ćwiczenia fizyczne, ponieważ tak jak i one pomaga zbudować masę mięśniową oraz pobudza krążenie limfy w ciele. Masaż izometryczny również jest pomocny w terapiach odchudzających, ponieważ wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej.