Nadkwasota żołądka - jak sobie z nią radzić

Często nadkwasota żołądka bywa bardzo uciążliwa. Można sobie z nią poradzić zmieniając nawyki żywieniowe oraz stosując właściwe leczenie.

Nieprzyjemne objawy mają wiele przyczyn. Przede wszystkim dotykają osoby, które niewłaściwie się odżywiają a ich dieta powoduje nadprodukcję kwasu solnego w żołądku. Osoby, które się przejadają również są narażone na dolegliwości jakie przynosi nadkwasota żołądka. Oprócz diety, na pojawianie się wymienionych dolegliwości mają wpływ używki takie jak: kawa, alkohol czy papierosy. Znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nadkwasoty, ponieważ pobudzają wydzielanie kwasu solnego. Są jednak skuteczne sposoby, które pozwalają na niwelowanie nieprzyjemnych objawów.

Umiar oraz odpowiednia dieta
Przede wszystkim nie objadajmy się, ponieważ nadmiar pokarmu w naszym żołądku powoduje rozciąganie się jego ścian. Wytwarzana gastryna silnie pobudza żołądek do wydzielania kwasu solnego oraz pepsyny (enzymu żołądkowego). Żeby uniknąć nadkwasoty, starajmy się jeść potrawy lekkostrawne, nie używajmy mocnych przypraw, zrezygnujmy z octu, musztardy, marynat, chrzanu, papryki, cebuli, kapusty, grochu, fasoli i innych produktów pobudzających wydzielanie kwasu solnego. Poza tym pijmy dużo wody i ziół, na niektórych dobrze działa również mleko. Odstawmy na bok wszelkie używki, które nadmiernie pobudzają pracę żołądka. Należy szczególnie unikać mocnej kawy, herbaty, kakao oraz alkoholu (najbardziej kwasotwórcze jest wino oraz piwo). Bardzo silnym bodźcem do wydzielania kwasu solnego jest także nikotyna zawarta w papierosach. Palaczy częściej dopada nadkwasota żołądka.

Właściwa farmakologia
Odpowiednia dieta oraz odstawienie używek stanowią podstawę walki z nadkwasotą. Jeśli chodzi o wybór leków, które skutecznie zwalczają dolegliwości, najskuteczniejsze są te, o odczynie zasadowym, które zobojętniają kwasy w żołądku, a więc związki wapniowe, zasadowe oraz magnezowe - akalia. Inne, bardziej złożone pod wpływem składu leki, którym nadkwasota żołądka się poddaje, zawierają mieszaninę substancji, które również zobojętniają kwas solny, przynosząc ulgę. Należy jednak pamiętać, że ich działanie może okazać się niekorzystne, ponieważ zbyt duże odkwaszenie żołądka wywołuje tak zwany efekt odbicia – reakcję żołądka polegająca na produkcji większej ilości kwasów, z powodu nagłego spadku ich ilości. W takim przypadku nadkwasota żołądka powraca a lek na nic się zdaje. Niedawno wprowadzono do aptek akalia o strukturze siatki krystalicznej, które neutralizują nadmiar kwasu według specjalnego kodu zawartego w strukturze leku, nie dopuszczając w ten sposób do nadmiernego zakwaszenia przy jednoczesnym niwelowaniu nadkwasoty.