Nagła śmierć łóżeczkowa niemowląt – co należy wiedzieć

Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt mogą być różne, jednak dzięki obserwacji dziecka i unikaniu czynników ryzyka można ustrzec się przed tą tragedią.

Syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt został zdefiniowany w 1969 roku. Jego międzynarodowa nazwa SIDS to skrót z języka angielskiego od słów Sudden Infant Death Syndrome. Jest to nagła śmierć zdrowego dziecka podczas snu między 7 dniem a 12 miesiącem życia. Zespół ten częściej dotyczy chłopców oraz dzieci, których rodzeństwo zmarło w ten sposób.

Przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt

Dokładne przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt nie są znane. Istnieją różne hipotezy wyjaśniające przyczyny zgonu zdrowego dziecka. Jedną z nich jest bezdech, zwykle niegroźny i powszechny u niemowląt, jednak gdy się przedłuża może być niebezpieczny. Innym powodem mogą być wrodzone, niewykryte wady serca. Przyczyn SIDS upatruje się też w nieprawidłowym działaniu układu nerwowego. Głównie chodzi o niedostateczną produkcję neuroprzekaźnika nazywanego serotonina. Niemowlę może też odciąć dopływ krwi do mózgu poprzez uciśniecie tętnicy szyjnej w czasie snu, powodując niedotlenienie a w konsekwencji nagłą śmierć. Może to się wydarzyć jeśli dziecko śpi w niewłaściwej pozycji - na brzuchu bądź z uniesioną wyżej głową. Jeszcze inna hipoteza mówi o infekcjach bakteryjnych rozwijających się w ciele niemowlęcia, na przykład zakażenie bakteriami Escherichia coli. Czynnikiem ryzyka jest między innymi młody wiek matki (poniżej 19 roku życia), palenie tytoniu w czasie ciąży oraz narażanie dziecka na palenie bierne.

Jak ustrzec dziecko przed SIDS

Aby nie dopuścić do nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia należy przede wszystkim bacznie je obserwować. Szczególnie ważny jest oddech, tym bardziej jeśli dziecko zaśnie podczas płaczu może pojawić się u niego bezdech. Ważne jest też prawidłowe ułożenie malucha do snu. Powinien leżeć na plecach na płaskim podłożu. Pozycja na brzuszku lub z uniesioną głową może utrudnić przepływ krwi. Należy dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko. Nie wolno go przegrzewać ani przesadnie wychładzać pomieszczeń. Optymalna temperatura powinna znajdować się w granicach 18 – 20 stopni Celsjusza. Palenie w obecności dziecka również niekorzystnie wpływa na jego układ oddechowy i może go upośledzać, czego skutki bywają tragiczne. Nie zaleca się też układania do snu w tym samym łóżku z rodzicami, czy nawet krótkiej drzemki z jednym z nich. Gdy rodzić śpi może nieumyślnie ucisnąć ciało dziecka i spowodować wystąpienie nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowlęcia.