Nagminne kłamstwa u dzieci – co robić?

Nagminne kłamstwa można zwalczyć przez dawanie dziecku dobrego przykładu, tłumaczenie mu, czemu są one złe oraz nagradzanie za mówienie prawdy.

Nagminne kłamstwa dzieci są problemem, z którym boryka się wielu rodziców. U dzieci trzy i czteroletnich, fantazjowanie jest zjawiskiem rozwojowym i świadczy o tym, że rozwija się wyobraźnia. Maluchy w tym wieku nie zdają sobie zazwyczaj sprawy z tego, że - opowiadając niesamowite historie o tym, co im się przytrafiło - rozmijają się z rzeczywistością. Natomiast jeśli kłamią starsze dzieci, które rozumieją różnicę między prawdą a fałszem, rodzice powinni jak najszybciej zacząć reagować, aby ten nawyk nie utrwalił się.

Odkrycie przyczyn nagminnych kłamstw

Jeśli zorientujemy się, że dziecko nie mówi prawdy (nam lub innym osobom), przede wszystkim należy odkryć przyczyny, dlaczego tak się zachowuje. Kłamstwa pojawiają się najczęściej w sytuacji, kiedy dzieci chcą uniknąć przykrych konsekwencji swojego zachowania lub liczą na nagrodę za zachowanie pożądane. Innym częstym powodem mówienia nieprawdy jest chęć zaimponowania rodzicom czy kolegom oraz dowartościowania się poprzez opowiadanie o swoich zaletach, dokonanych czynach i tym podobne. Kolejnym czynnikiem, który może sprzyjać kłamaniu, są wzorce wyniesione z domu. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i zauważają nawet te kłamstwa rodziców, z których oni sami nie zdają sobie sprawy. Ponadto wierzą one w to, że skoro mama i tata mówią nieprawdę, to nie ma w tym nic złego.

Co robić, gdy dziecko nie mówi prawdy?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że karanie nie jest dobrym sposobem walki z nagminnymi kłamstwami. Dziecko uczy się, że w ten sposób zwraca na siebie uwagę rodziców (a to jest dla niego nagrodą, a nie karą). Nagana może więc często mieć odwrotny od zamierzonego skutek i prowadzić do powielania niewłaściwego zachowania. Zamiast tego lepiej więc z dzieckiem często rozmawiać - nie tylko, kiedy dopuści się kłamstwa, ale przy różnych okazjach - na temat tego, jak się czują oszukiwani ludzie oraz jakie może to mieć dla niego konsekwencje. Należy uświadomić mu, że pomimo krótkotrwałej przyjemności z dowartościowania się, mówienie nieprawdy na dłuższą metę się nie opłaca (może zostać ujawnione, co przyniesie dziecku wstyd). Rodzice muszą także dbać o dostarczanie dzieciom prawidłowych wzorców, muszą dawać im przykłady prawdomówności. Dobrze jest również nagradzać malucha za mówienie prawdy i przyznawanie się do winy, gdy zrobi coś złego.