Nagość w domu - niestosowne, czy naturalne?

Do nagość w domu trzeba podejść ze dużą doża zdrowego rozsądku - nie panikować, gdy dziecko znienacka wchodzi do łazienki, w której się myjemy, ani też nie należy paradować przed nim nago.

To, jak rodzice podchodzą do swego ciała ma duży wpływ na to, czy dziecko będzie szanować i lubić swoje ciało w dorosłym życiu, czy też będzie się go wstydzić i ukrywać, lub przesadnie wystawiać na widok publiczny.

 

  • Do czego może się przyczynić nagość w domu nadmiernie skrywana?
    Rodzice, którzy pieczołowicie ukrywają swoje ciało przed dzieckiem, sugerują dziecku, że ciała należy się wstydzić, że jest czymś złym. Takie zachowanie może sprawić, że dziecko nie będzie informować rodziców o tym, co dzieje się z jego ciałem, na przykład, że odczuwa pieczenie w okolicach intymnych. Trudno też będzie dziecku, jak przyjdzie na to czas, pytać rodziców o anatomiczne różnice między kobietami a mężczyznami, czy o to, co podczas dojrzewania dzieje się z jego ciałem. 
  • Co może sprawić przesadna nagość w domu? 
    Rodzice, którzy nie przestrzegają pewnych granic intymności, nie liczą się z tym jaką reakcję ich nagość wywołuje u dzieci, robią im krzywdę. Nadmierne eksponowanie nagiego ciała przez rodziców, pozwalanie na dotykanie swoich intymnych stref czy na przykład niezamykanie drzwi do ubikacji, gdy się z niej korzysta, jest niedopuszczalne. Dziecko z takiego domu, nie nauczy się chronić swojej intymności, może być nawet bardziej narażone na akceptację molestowania seksualnego. 
  • Jakie korzyści wynikają z tego, że rodzice nagość traktują naturalnie? 
    Gdy rodzice nie wstydzą się własnego ciała, ale też nie obnoszą się z nim nago, dziecko przy okazji poznaje też swoje ciało i związane z nim normy społeczne. Atmosfera w domu pozwala dziecku swobodnie pytać rodziców o kwestie płci, rozmawiać o swoich problemach czy niepokojach. Dzięki tej otwartości, rodzice mają okazję uczulić dziecko, jak się ma zachować, gdy dorosły będzie się przed nimi obnażał, albo chce oglądać czy dotykać stref intymnych dziecka. Łatwiej też wytłumaczyć dlaczego i których części ciała z zasady nie pokazuje się obcym. Trzeba pamiętać, że w pewnym wieku (w jakim, to kwestia indywidualna) dzieci zdecydowanie już nie chcą widzieć rodziców nagich, natomiast, gdy chodzą do szkoły, na ogół również same nie chcą być oglądane nago. I trzeba to uszanować.