Najciekawsze szlaki bieszczadzkie dla turystów

Krzemieniec, w którym krzyżują się granice trzech państw – Polski, Słowacji i Ukrainy, a także trasa do punktu widokowego na Rabiej Skale – oto fantastyczne szlaki bieszczadzkie.

Szlaki bieszczadzkie zachwycają dziewiczą przyrodą i były od dawna źródłem inspiracji nie tylko dla podróżników. Piewcą Karpat wschodnich był między innymi Stanisław Vincenz, pisarz który zachwycił się między innymi kulturą Łemków, zamieszkujących niegdyś ten region.

 

 

  • W leśnej głuszy

W czym tkwi piekno Bieszczadów? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy przeżywa wędrówki pośród gór w inny sposób. Jedno jest pewne - szlaki bieszczadzkie są niezwykle ciekawe i wyjątkowe na skalę europejską. Są atrakcyjne turystycznie głównie ze względu na wyjątkową różnorodność ścieżek, malownicze schroniska górskie, czy też spotykane gdzieniegdzie stare cerkwie. Szlaki nie są zatłoczone, dzięki czemu turyści mogą poczuć się tu komfortowo i mają okazję w pełni zrelaksować się na łonie natury. Kto odwiedził góry chociaż raz, będzie miał okazję się przekonać, że panuje tu niczym niezmącona, wszechobecna cisza. Podczas przemierzania szlaków bieszczadzkich wędrowcy słyszą jedynie własne stąpanie, a nawet odgłos spadającej z drzewa kropli wody. Bieszczadzki Park Narodowy słynie z ograniczonej ingerencji człowieka w środowisko naturalne, dlatego też często spotykanym widokiem są porośnięte mchem powalone drzewa pośród gęsto zarośniętej puszczy.

 

  • Imponujące szlaki bieszczadzkie

Kilkaset gatunków roślin obficie wystepującej tu flory, a także wspaniałe górskie widoki - to wszystko czeka na turystów na najpiękniejszych szlakach bieszczadzkich. Pełna malowniczych pejzaży jest trasa z Przełęczy Wyżniańskiej na Krzemieniec. Aby dotrzeć do celu należy najpierw podejść pod Małą, a następnie Wielką Rawkę. Droga na Krzemieniec wiedzie wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej i cechuje się wyjątkowym otoczeniem bujnej roślinności i gęsto porośniętych łąk górskich. Mijane krzewy potęgują wrażenie pierwotności natury, a wokoło panuje aura tajemniczości. W Krzemieńcu krzyżują się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Godny polecenia jest również punkt widokowy na Rabiej Skale. Jest to mało znane wzniesienie, ale pejzaż widziany z jego szczytu zapiera dech w piersiach. Aby dotrzeć na Rabią Skałę najlepiej udać się do Wołosatego, aby następnie stamtąd obrać kierunek na Wielką Rawkę, z której wiedzie bezpośrednia droga na szczyt. Czekają tu na turystów fantastyczne widoki, a przejście całej trasy zajmuje około siedmiu godzin.