Najczęstsze przyczyny poronień

Wystarczy chwila, by począć dziecko, podobnie, jak wystarczy drobiazg, by doszło do poronienia, czyli do zbyt wczesnego zakończenia ciąży, w wyniku czego jajo płodowe wydalone jest z jamy macicy.

Ciąża, to dla niemal każdej kobiety najpiękniejszy czas. Żeby przebiegała prawidłowo i bez komplikacji, oraz by w wyniku rozwiązania urodziło się zdrowe dziecko, warto od razu po uświadomieniu sobie tego, że jest się w ciąży zadbać o sobie, a tym samym o swoje dziecko, zapewniając mu najlepsze warunki do rozwoju i chroniąc od szkodliwych czynników. Jest to tak ważne, ponieważ niewiele potrzeba, by te ciążę stracić.

 

 

  • Przyczyny wewnętrzne

Jest wiele równych przyczyn poronień. Niejednokrotnie trudno stwierdzić, co w konkretnym przypadku zawiodło. Najczęściej do poronienia dochodzi w wyniku zmian patologicznych zarodka. Przyczynami poronień mogą być również różnego rodzaju wady narządu rodnego kobiety, jak na przykład tyłozgięcie macicy, blizny wewnątrz macicy powstałe w wyniku zabiegów chirurgicznych czy guzy macicy, które nie tylko ograniczają, ale niejednokrotnie uniemożliwiają prawidłową implantację, czyli zagnieżdżenie się komórki jajowej. Bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju ciąży jest odpowiednia ilość hormonów, ponieważ zaburzenia hormonalne stanowią zagrożenie dla rozwijającej się ciąży i często doprowadzają do poronienia.

 

  • Przyczyny zewnętrzne

Kobieta będąc w ciąży, musi sobie zdawać sprawę z tego, że wszystko, co ona daje swojemu dziecku, nawet nieświadomie, ma ogromny wpływ na jego dalszy rozwój. Do poronienia mogą doprowadzić na przykład, nagłe skoki temperatury i ciśnienia, kontakt z środkami toksycznymi, zbyt duży wysiłek fizyczny jak również spożywanie alkoholu, palenie papierosów, czy przyjmowanie narkotyków. Również cukrzyca, na którą choruje matka, oraz choroby tarczycy i nerek mogą przyczynić się do utraty ciąży. Niekorzystny wpływ na rozwój płodu mają zakażenia wirusowe i bakteryjne, takie jak różyczka czy toksoplazmoza. Choroby te szczególnie niebezpieczne stają się wówczas, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ponieważ może to spowodować odklejenie jaja płodowego. Jeśli mowa jest o chorobach, to należy pamiętać, że wiele leków stosowanych podczas leczenia w tych zakażeniach ma również bardzo szkodliwy wpływ na płód. Podobnie czynniki psychiczne, takie jak silny stres czy przemęczenie mogą mieć zły wpływ na przebieg ciąży. Warto również dodać, że ważną rolę w prawidłowym rozwoju płodu odgrywa wiek kobiety, to znaczy, wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko poronienia.