Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny

Monopol i Osadnicy z Catanu to ciekawe i najlepsze gry planszowe dla całej rodziny.

Gry planszowe pełnią dwojaką funkcję. Po pierwsze pozwalają zacieśniać więzy rodzinne pomiędzy graczami. Po drugie, dzięki ich różnorodności i dostosowaniu do wieku wszystkich członków rodziny, gry planszowe pozwalają się odprężyć i dobrze się bawić. Do najczęściej wybieranych gier należy Monopol, który mimo upływającego czasu, wciąż jest atrakcyjny. Nową propozycję stanowią Osadnicy z Catanu.

Monopol
Kultową grą planszową, która przetrwała próbę czasu, jest monopol. Zasady gry oparte są na handlu i spekulacji nieruchomościami. Uczestnicy poruszają się po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wykupując przy tym dostępne obiekty. Gdy ktoś znajdzie się na polu należącym do innego gracza, musi zapłacić mu czynsz za wynajem np. hotelu. Wysokość czynszu uzależniona jest od rodzaju nieruchomości, od ilości posiadanych przez właściciela obiektów tego samego rodzaju oraz od tego, czy na danym polu znajdują się domy czy hotel. Dodatkowe komplikacje do gry wprowadza Więzienie oraz karty Szansy i Kasy społecznej, które w znaczący sposób obniżają, bądź zwiększają kapitał danej osoby. Gra planszowa Monopol kończy się, w momencie, gdy jeden z graczy doprowadzi do bankructwa wszystkich swoich konkurentów.

Osadnicy z Catanu
Każdy z graczy wciela się w postać tytułowych osadników, którzy pozyskując nowe surowce, mogą budować drogi, stawiać osady i miasta oraz kupować karty rozwoju. W skład wyspy wchodzą losowo ułożone na początku gry żetony. Każdy z nich przedstawia inny rodzaj terenu - surowca: las(drewno), pola uprawne (zboże) , łąki (owce), góry(skała), wzgórza(glina) i pustynię. Dodatkowo, na każdym polu znajduje się żeton z liczbą. Wyspa otoczona jest przez morze, a na wybrzeżu umieszczone są porty. Surowce pozyskuje się, gdy po rzuceniu kostką, osada lub miasto konkretnego gracza przylega do żetonu oznaczonego wskazanym numerem. Handel jest nieodłącznym elementem tej gry planszowej. Odbywa się on między graczami lub dzięki portom, które niestety są dość kosztowne (3:1 i 2:1). Jednemu graczowi bardzo trudno jest wyprodukować wszystkie surowce, stąd handel jest ważnym ogniwem strategicznym gry. Interakcję między graczami utrudnia złodziej, który zabiera wskazanemu przez gracza surowiec oraz blokuję jego produkcję. Zwycięża ten, kto zgromadzi dziesięć punktów zwycięstwa, które naliczane są od ilości miast, osad, od posiadanej najdłuższej drogi oraz do ilości punktów z kart rozwoju.