Najlepsze imprezy karnawałowe w Europie

Takie miejsca jak Nicea we Francji, Lodnyn, portgulaska Madera czy miasteczka Nadur na Malcie oferują najciekawsze imprezy karnawałowe nieodbywające się na drugim końcu świata.

Imprezom karnawałowym w Europie towarzyszą liczne bale przebierańców, pokazy cyrkowe oraz parady. Zabawa trwa zazwyczaj nieprzerwanie od lutego aż do Wielkanocy. Jest to rzymskokatolicka tradycja, którą celebruje się od setek lat. W Europie każda impreza karnawałowa ma inną formę, jednak wszystkie cechuje duża rozmaitość atrakcji oraz ich ogromny rozmach.

 

  • Największe imprezy karnawałowe w Europie
    Karnawał w Nicei jest jedną z największych tego typu imprez na świecie. Organizowany jest na dużą skalę i dorównuje splendorem hucznym zabawom karnawałowym w Brazylii czy Wenecji. W tym regionie obchodzi się go w lutym, a co roku na to wydarzenie zjeżdżają miliony turystów z całego świata. Karnawał w Nicei trwa około dwóch tygodni aż do tzw. Mardi Gras. Podczas piętnastodniowej zabawy muzyka rozbrzmiewa na ulicach, a na turystów czeka masa atrakcji, takich jak parada karnawałowa, pokaz kwiatów czy parada świateł. Największa impreza karnawałowa w Anglii odbywa się natomiast w londyńskiej dzielnicy Notting Hill. Jest to druga co do wielkości tego typu zabawa na świecie. Anglicy obchodzą wówczas tzw. Pancake Day (Dzień Naleśników), polskim odpowiednikiem tego święta jest Tłusty Czwartek. Podobnie jak w Polsce jest to czas, w którym nie obowiązuje żaden post. Bardzo popularne jest organizowanie wyścigu naleśnikowego, w którym każdy z zawodników biegnie z patelnią, na której znajduje się naleśnik. Podczas biegu należy cały czas go podrzucać i łapać tak, aby nie spadł na ziemię.
     
  • Mniej huczne obchody karnawału w Europie
    Impreza karnawałowa na Maderze zaczyna się 40 dni przed Wielkanocą. Odbywają się wówczas dwie duże parady, z których każda ma swój własny, niepowtarzalny klimat. Główna parada, organizowana w karnawałową sobotę, jest bardziej wyrafinowana, a do jej przygotowania potrzeba więcej wysiłku oraz zaangażowania lokalnych mieszkańców. Parada ta jest bardzo podobna do tych organizowanych w Rio De Janeiro, gdzie niezliczone grupy taneczne przejeżdżają przez ulice miasta na platformach, które rozbrzmiewają w rytm samby. Głównymi ośrodkami zabawy karnawałowej na Malcie są miasta Valletta i Floriana. Jednak dzięki zaangażowaniu mieszkańców można natknąć się na mniejsze imprezy w innych miasteczkach. Karnawał w prowincjonalnym Nadur jest na przykład jedną z najmroczniejszych spośród wszystkich europejskich imprez tego typu. Zabawa karnawałowa w Nadur przypomina święto Halloween, bowiem mieszkańcy przebierają się w przerażające kostiumy. Tradycyjnie na Malcie podczas karnawału tańczy się paratę, czyli taniec, który upamiętnia moment zwycięstwa nad Turkami w 1565 roku.