Najlepsze ośrodki narciarskie w Gruzji

Wśród wielu ośrodków narciarskich w Gruzji na uwagę zasługują: elitarny kurort Bakuriani oraz egzotyczna miejscowość rekreacyjno-wypoczynkowa - Gudauri.

Gruzja, niezależnie od swojej skomplikowanej sytuacji politycznej, wciąż należy do najbardziej gościnnych dla turystów ośrodków położonych na Kaukazie. Kraj ma szczególnie wiele do zaoferowania wielbicielom sportów zimowych. Obok zakątków o fascynującej historii, do których należy stołeczne miasto Tbilisi, warto odwiedzić także popularne ośrodki narciarskie w Gruzji.

 

Bakuriani - gruziński raj dla amatorów sportów zimowych

 

Bakuriani to jeden z najstarszych ośrodków narciarskich w Gruzji. Jest on położony w zjawiskowym wąwozie, otoczonym lasami iglastymi. Można przybyć do tego miejsca zarówno w celach sportowo-rekreacyjnych, jak i z myślą o beztroskim relaksie. Ekskluzywny kurort pełnił niejednokrotnie funkcję gospodarza turniejów bobslejowych. Współczesny ośrodek narciarski w Bakuriani również cieszy się ogromnym zainteresowaniem pasjonatów ski-touringu i wszelkich innych odmian narciartswa. Miejscowość jest położona w strefie podzwrotnikowej, na wysokości nieprzekraczającej 1.700 metrów nad poziomem morza. Przewagą Bakuriani nad innymi ośrodkami narciarskimi w Gruzji jest dostępność licznych wyciągów i atrakcyjnych tras oraz bogata baza noclegowa przy stosunkowo niewielkiej ingerencji w naturalne walory egzotycznego krajobrazu. W mieście można skorzystać z usług hoteli o najwyższych standardych, między innymi oddziałów korporcji hotelarskiej Vere Palace Hotel, ale również wybrać nocleg w niedrogim hostelu. Bakuriani jest jednym z niewielu ośrodków narciarskich w Gruzji, w którym międzynarodowe sieci restauracyjne zostały zdetronizowane przez rodzimą kuchnię, co może się okazać dodatkową atrakcją turystyczną.

 

Gudauri - nowoczesny ośrodek narciarski w Gruzji

 

Gudauri należy do najnowszych, a zarazem wyjątkowo popularnych celów wypraw amatorów narciarstwa. Ukształtowany na tle gór Kaukazu Wielkiego kurort jest oddalony o niespełna 120 kilometrów od stolicy kraju. Jest to zarazem doskonały cel wycieczki dla bardziej zaawansownych narciarzy. Jedną z popularnych odmian sportu, wprost stworzoną dla tej scenerii, jest tak zwany heliskiing - ekstremalna forma narciarstwa, uprawianego w rejonach, w które można dotrzeć jedynie na pokładzie helikoptera. Gudauri należy do nielicznych ośrodków europejskich dysponujących odpowiednim zapleczem dla tego rodzaju działalności. Można tam jednak również uprawiać bardziej konwencjonalne formy narciarstwa - otwartych, bezpiecznych stoków do niemal nieograniczonej dyspozycji turystów nie brakuje. Oficjalnym momentem otwarcia sezonu narciarskiego w Gudauri jest koniec grudnia, najczęściej w okolicach świąt Bożego Narodzenia i trwa on co najmniej do końca kwietnia natępnego roku. W tym okresie można korzystać z trzech wyciągów liniowej kolejki o nazwie Doppelmayer oraz eksplorować dzikie zbocza przeznaczone dla wielbicieli heliskiingu. Dzięki tak różnorodnym atrakcjom Gudauri staje się jednym z najciekawszych ośrodków narciarskich w Gruzji.