Najlepsze polskie uzdrowiska

Od wieków Polska słynie z pięknych miejscowości uzdrowiskowych, a do najwspanialszych polskich uzdrowisk zaliczyć należy Ciechocinek z jego monstrualnymi tężniami oraz urokliwy Nałęczów.

Obecnie w Polsce 41 miejscowości może pochwalić się statusem uzdrowiska. Każde z polskich uzdrowisk posiada swoje niepowtarzalne walory, a pobyt w nim pozwala kuracjuszom odpocząć i podbudować stan zdrowia.

Ciechocinek - najpopularniejsze polskie uzdrowisko

Pisząc o polskich uzdrowiskach nie sposób pominąć słynącego z solankowych tężni Ciechocinka. Każdego roku setki tysięcy kuracjuszy i turystów korzysta z dobrodziejstw tego pięknego miejsca. Historia uzdrowiska w Ciechocinku sięga pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to wybudowano pierwsze dwie tężnie. Już kilkadziesiąt lat później, pod koniec XIX wieku, Ciechocinek był największym i jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Status ten utrzymuje do dziś. Początkowo ciechocińskie tężnie wykorzystywane były w procesie produkcji soli spożywczej. Obecnie te zabytkowe konstrukcje przyczyniają się do leczniczego charakteru powietrza emitując cząsteczki soli, jodu i innych minerałów. Pobyt w Ciechocinku jest szczególnie rekomendowany osobom borykającym się z chorobami układu krążenia, chorobami układu oddechowego, urazami ortopedycznymi, dolegliwościami reumatycznymi, zaburzeniami układu nerwowego oraz osteoporozą i chorobami kobiecymi. Naturalnym bogactwem Ciechocinka są liczne źródła solankowe, które posiadają niespotykane właściwości lecznicze. Solanka wykorzystywana jest między innymi do kąpieli termicznych, z których słynie ciechocińskie uzdrowisko.

Nałęczów - uzdrowiskowa perła wschodniej Polski

Nałęczów przez wielu uważany jest za jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Miasto, którego sercem jest zlokalizowany w centrum park zdrojowy, zachowało swój urok i nastrój dawnego kurortu, w którym wypoczywali najznamienitsi polscy pisarze: Stefan Żeromski, Bolesław Prus, czy Henryk Sienkiewicz. Do Nałęczowa zjeżdżają przede wszystkim osoby chore na serce, nerwy i narzekające na złe ogólne samopoczucie. Największą atrakcją Nałęczowa jest wspomniany już park zdrojowy z rozbudowanym systemem alejek zachęcających do długich spacerów. W zlokalizowanej tu pijalni wód napić się można zdrowej wody ze źródeł Miłości i Nadziei. Duża zawartość magnezu powoduje, że już jedna szklaneczka wody działa jak balsam na duszę i ciało. Atrakcją dla wszystkich odwiedzających nałęczowskie uzdrowisko jest znajdujący się w centrum parku zdrojowego kompleks basenowy. Można tam nie tylko popływać, ale także skorzystać z szerokiej oferty masaży wodnych, leczniczych kąpieli błotnych i sauny. Oprócz niezaprzeczalnego uroku samego Nałęczowa warto podczas wizyty w tym uzdrowisku wybrać się na wycieczkę do oddalonych jedynie o około 30 kilometrów: Kazimierza Dolnego, Puław, oraz Lublina. Nałęczów jest bezsprzecznie jednym z najciekawszych polskich uzdrowisk.