Najlepsze prezenty komunijne - pieniądze to nie wszystko

Najlepsze prezenty komunijne to te, które zostają w sercu na zawsze - oto kilka porad, co wybrać, aby nie wydać fortuny.

Ówcześnie często można pomylić najlepsze prezenty komunijne ze ślubnymi - ich kwoty są zatrważające, a rodzina prześciga się w wyborze najdroższych upominków. W tym wyścigu często zapomina się, co jest prawdziwym celem celebrowania tego niezwykłego święta. Warto uświadomić dzieci, że pieniądze to nie wszystko i zwrócić uwagę na istotę Pierwszej Komunii Świętej.

 

Religijny drobiazg
Przede wszystkim, należy uświadomić dziecku, że podarunek jest tylko dodatkiem, a najlepsze prezenty komunijne to te, które zawsze będą przypominać o wyjątkowym dniu. Często za małymi gestami kryje się morze czułości. Aby podkreślić wymiar Pierwszej Komunii Świętej, warto podarować dziecku Biblię, najlepiej z krótką dedykacją i datą wręczenia. Dobrym pomysłem jest wybór Biblii przeznaczonej specjalnie dla dzieci, która zawiera obrazki i zarówno grafika, jak i tekst są dostosowane do małych pociech. Taki prezent pomoże uświadomić dziecku, jak ważne święto obchodzi. Należy pamiętać, iż podarowanie pieniędzy lub (coraz bardziej popularne) zakładanie lokaty długoterminowej może i jest ekonomiczne, ale nie wywołuje uśmiechu na twarzy dziecka, które zaczyna traktować każde święto, jako okazję do pomnożenia swoich oszczędności.

 

Zachować wspomnienia
Świetnym pomysłem na upominek jest złoty krzyżyk na łańcuszku (lub medalion z wizerunkiem świętego, czy Matki Boskiej), czyli symbol Pierwszej Komunii, a zarazem wartościowa pamiątka. Często bliscy decydują się na wygrawerowanie napisu, który będzie przypominał o dacie tego szczególnego święta. Wtedy nawet po parunastu latach, dorosłe już dziecko, będzie mogło powrócić wspomnieniami do pamiętnego dnia. Taki podarunek nadaje się zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Inny pomysł to specjalnie dobrany album na zdjęcia komunijne, który pomoże zachować najpiękniejsze wspomnienia na długie lata. Nie powinno się wybierać prezentu przez pryzmat materialny, albowiem szkodzi to kształtowaniu postaw u pociechy.

 

Spełniając marzenia
Nie ulega jednak wątpliwości, iż każde dziecko ma swoje indywidualne marzenia. Jeśli są one możliwe do spełnienia, a kwota wydana na prezent nie będzie przypominała tej na wesele, warto podarować dziecku przedmiot, na który czeka z utęsknieniem. Pociecha będzie wiedziała, iż jest to ważne święto. Warto wytłumaczyć, że dziecko zasłużyło na prezent swoją postawą i dobrymi uczynkami, które pozwoliły na podejście do Pierwszej Komunii Świętej.

 

Prezent, który rozwija
Aby wybrać najlepsze prezenty komunijne, powinno się kierować zainteresowaniami dziecka, a wtedy najłatwiej będzie trafić w gusta pociechy. Zminimalizuje się także ryzyko nietrafionego prezentu, a w sytuacji, gdy podarunki wybierane są przez dalszych krewnych, bardzo pomocne będzie dowiedzenie się, co jest w kręgu zainteresowań dziecka. Jeśli chłopiec interesuje się muzyką, nie trzeba od razu kupować elektrycznej gitary - wystarczy ulubiona płyta, czy książka o podobnej tematyce. Kiedy dziewczynka lubi rysować, dobrym pomysłem będzie podarowanie sztalugi lub innych artystycznych przyborów, które z pewnością zachwycą dziecko i pomogą w dalszym rozwoju zainteresowań.