Najlepsze sposoby na wywabianie plam

Wywabianie plam bywa uciążliwe, ale dzięki różnym produktom, które możemy znaleźć w naszym domu, staje się ono bardzo łatwe i skuteczne.

Wiadomo, iż o plamy najłatwiej jest, gdy ma się małe dzieci brudzące spodenki jedzeniem, albo malujące kredkami po ścianie. Jednak dorosłym również zdarzają się one bardzo często. Dlatego warto poznać kilka prostych i skutecznych domowych sposobów na wywabianie plam.


Wywabianie plam z wykładzin i dywanów oraz powierzchni kuchennych

Tłuste plamy z kuchennego stołu lub blatów można usunąć przecierając je szmatką zamoczoną w roztworze octu i wody. Uporczywe plamy ze zlewu usuwamy, pocierając zabrudzone miejsce pastą zrobioną z jednej szklanki boraksu i ćwierć szklanki soku z cytryny, a następnie spłukując całość ciepłą wodą. Na wywabianie plam z wykładziny i dywanu też są sposoby. Plamę z rozlanej na dywanie kawy można usunąć chusteczkami dla niemowląt lub wcierając w tę plamę kilka kropli piwa. Natomiast plamę z soku pomarańczowego usuwamy, nanosząc na nią krem do golenia i czyszcząc ją wilgotną gąbką. Dobrym sposobem na usuwanie plam z wykładziny jest wcieranie w plamę roztworu zrobionego z 2 łyżek soli rozpuszczonych w pół szklanki octu. Po wyschnięciu, sól należy zebrać odkurzaczem.

Wywabianie plam z ubrań
Częste plamy z potu można wywabić, pocierając zabrudzone miejsce pastą zrobioną z dwóch części octu i trzech części sody oczyszczonej - po godzinie tę część garderoby należy wyprać. Można też namaczać ubranie trzy godziny w roztworze powstałym z rozpuszczenia dwóch tabletek aspiryny w pół szklanki ciepłej wody. Tłuste plamy z tkaniny można usunąć, wcierając w nie trochę kredy lub pudru dziecięcego. Natomiast plamy z krwi można wywabić, wcierając w nie pastę w mąki ziemniaczanej, lub polewając ją octem i susząc ściereczką. Taką plamę można też polać trzyprocentową wodą utlenioną, spłukać i wyprać, lub spryskać bezbarwnym, zawierającym amoniak płynem do okien, a po 15 minutach wytrzeć czystą szmatką, wypłukać w zimnej wodzie i wyprać. Plamy z moczu, po osuszeniu, należy polać wodą sodową i ponownie osuszyć. Trudne plamy ze smoły i musztardy można usunąć, wcierając w nie glicerynę, a po godzinie zebrać papierowym ręcznikiem nie trąc materiału. To są przykłady na to, jak proste może być wywabianie plam.