Najlepsze trasy trasy raftingowe na świecie

Chorwacja, Słowacja, Polska czy Zimbabwe to kraje w których można znaleźć najelpsze trasy raftingowe, dla osób pragnących wrażań i chcących zmierzyć się z siłami natury, płynąć pontonem rwącym nurtem rzeki.

Rafting jeszcze nie tak dawno były sportem elitarnym, przyciągającym prawdziwych zapaleńców. Obecnie cieszy się wciąż rosnącą popularnością nawet w Polsce. Aby uprawiać ten sport, potrzebna jest zgrana załoga oraz zaufany szef, który stanowi ster a przeżycia oraz odpowiedzialność za siebie nawzajem czynią całą załogę harmonijnym zespołem. Cieszyć się tym sportem można wszędzie - wspaniałe trasy raftingowe dostępne są w Polsce, jak również w dalekim Zimbabwe czy Peru. 

 

 1. Trasy raftingowe na Dunajcu
  Pieniny wraz z rzeką Dunajec, stanowią doskonałą atrakcję zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla tych, krórzy wymagają od sportu adrenaliny. Trasy raftingowe na tym obszarze zapewniają wiele dobrej zabawy a podczas spływu chętni mogą na przykład oddać skok do wody z wysokości kilku metrów. Po drodze znajdują się miejsca, gdzie dostrzec można ławice pstrągów a także większe fale czy krystaliczne źródła. Intensywność nurtu znajduje się w skali trudności ZWC – WW I, co oznacza, iż trasa należy do łatwych.
   
 2. Rafting w Czarnogórze
  Tara to czarnogórska rzeka, znajdująca się na liście UNESCO. Jest to klejnot europejski, który może być wyzwaniem dla tych, którzy szukają odpowiedniej dla siebie trasy. Kanion Tary należy do największych w Europie, bo ma aż 82 kilometry długości oraz jest głęboki na 1300 metrów oraz jest zaraz po kanionie Kolorado największym na świecie. Na miłośników tego ekstremalnego spławu rzecznego, czeka tutaj aż 50 progów i katarakt. Jeśli chodzi o stopień trudności tej trasy, to należy on do zróżnicowanych od WWII – WW IV (ponad połowa to trasy trudniejsze).
   
 3. Trasy raftingowe na rzece Apurimac w Peru
  Trasy raftingowe w tamtych okolicach należą do niezwykle ekscytujących a przede wszystkim najlepszych spływów. By rozpocząć wyprawę, potrzeba znaleźć się w Cusco – mieście w południowej części Peru a następnie kierować się w kierunku rzeki Apurimac w dół Andów. W tej części zaczyna się indywidualna ekspedycja na pontonach raftingowych. Więszkość trasy obejmuje stopień trudności między III a IV, lecz w pewnych odcinkach intensywność nurtu wzrasta do V klasy. Nie jest tutaj wymagane wcześniejsze doświadczenie w tego typu sportach ekstremlnych. Na tym odizolowanym terenie, na uwagę zasługuje także bogactwo fauny i flory.
   
 4. Rzeka Zambezi – trasy raftingowe w Afryce
  Wodospady na rzece Zambezi w Zimbabwe, to doskonałe miejsce na rafting. Prawdopodobnie są tam najlepsze warunki na świecie dla fanów tego dzikiego sportu. Dostępne są 23 mini wodospady – rapidy przez które przepływa się w ciągu całego dnia. Płynąc nurtem rzeki dostrzec można mnóstwo gatunków zwierząt między innymi słoni, antylop czy bawołów. Trasy raftingowe na Zambezi należą do najtrudniejszych na świecie.