Najlepsze wycinanki dla dzieci

Wycinanie to świetna zabawa dla małych i dużych, a wzorami mogą być zarówno kwiaty, jak i zwierzęta czy figury geometryczne.

Najłatwiej dziecko zachęcić do wycinanek, zaczynając od prostych kształtów. Maluchy z chęcią będą wycinały kółka, trójkąty czy kwadraty, które z czasem rodzice będą mogli zastąpić trudniejszymi zadaniami, jak na przykład, usunięcie środka z kwadratu. Bardziej zaawansowane formy powinny być wprowadzane stopniowo, aby dziecka nie zniechęcić. I tak od figur geometrycznych ze środkami i bez można przejść do kwiatów, śnieżynek czy nawet zwierzątek. Warto również wywieszać poszczególne dzieła dzieci w widocznym miejscu, aby poczuły się docenione.

 

 • Wycinane kwiaty na wiosnę
  Kwiatki to jedne z najprostszych figur, odpowiednie nawet dla najmłodszych. Wystarczy kartka kolorowego papieru poskładana na czworo, to znaczy – bierzemy kartkę, zginamy ją wzdłuż dłuższego brzegu na pół. Następnie zginamy ją ponownie, tym razem wzdłuż. Otrzymujemy w ten sposób kartkę formatu A6, czyli jakby wyrwaną z notesu. Później dziecko powinno wyciąć owalny kształt, aby po rozłożeniu kartki powstały płatki kwiatka. Rodzice mogą również pomóc w tworzeniu takich dzieł, poprzez rysowanie kształtu kwiatu na kartce, albo wycinając w kwiatku środek. Dla większych dzieci można wymyślić wzory całych kwiatów (razem z liśćmi i łodygami).
   
 • Zimowe wycinanki - śnieżynki
  Najprostszym sposobem na stworzenie pięknej wycinanki, jest poskładanie kawałka papieru na czworo. Najlepiej, jeśli papier jest biały. Następnie dziecko może za pomocą nożyczek ukształtować brzegi powstałego prostokąta, pamiętając o tym, by nie zostały przecięte łączenia figur. Jest to ważne, ponieważ wtedy powstaną oddzielne twory, które po rozłożeniu nie będą już tak efektywnie wyglądały jak na dużej kartce. Gdy dziecko skończy już swoją twórczą zabawę, powinno rozłożyć wycinankę, która w ten oto prosty sposób będzie przypominać śnieżynkę. Tworzenie płatków śniegu jest idealną formą spędzania czasu podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów.
   
 • Zwierzęta jako wycinanka dla mistrzów
  Tego typu kształty wymagają sporego zaangażowania ze strony rodziców. Są również idealne dla starszych dzieci i młodzieży. Najprostszym sposobem jest narysowanie kota lub psa składającego się z geometrycznych kształtów. Zwierzę jest wycinane tylko w formie konturu, to znaczy, że wszystkie „wypełnienia” muszą zostać usunięte. W związku z tym kontur naszkicowanego zwierzęcia powinien być gruby przynajmniej na pół centymetra, co ułatwi eliminację "środków" oraz zachowanie kształtu obrazka. Dla maluchów istnieje prostsza wersja tej formy artystycznej zabawy – narysowanie na kawałku papieru prostego konturu kota i wycięcie go w całości.
   
 • Wzór na wycinanki bierz z wyobraźni
  Tak naprawdę do stworzenia wzoru wystarczy inwencja twórcza rodzica i dziecka. Można zachęcić dziecko do tworzenia wycinanek okazyjnych, na przykład kurczaczków na Wielkanoc lub choinek na Boże Narodzenie. Warto również rozejrzeć się dokoła siebie i w ten sposób znaleźć pomysł na wycinanki.