Najważniejsze akcesoria jeździeckie - przegląd

Odpowiednie buty, kask, toczek czy kurtka są jednymi z najważniejszych akcesoriów jeździeckich chroniących przed konsekwencjami upadku czy obtarciami.

Jazda konna może być idealną rozrywką dla lubiących ruch na świeżym powietrzu. Ważne jest, żeby nie skończyła się urazem, a w efekcie przykrymi doświadczeniami. Najważniejsze akcesoria jeździeckie, jak odpowiednie buty czy kurtka, pomogą zminimalizować niemiłe konsekwencje ewentualnego upadku.

 

 

 1. Buty
  Jednym z najważniejszych akcesoriów jeździeckich są oficerki. Wykonane ze skóry, z cholewą sięgającą kolana chronią nogi przed otarciami o siodło czy strzemiona. Mają też umocniony czubek, który zabezpiecza palce przed przypadkowym nadepnięciem, a dzięki obcasowi noga nie ślizga się w strzemieniu. Zamiast oficerek można korzystać ze sztybletów - też posiadają obcas i wzmocniony czubek, nie mają jednak tak długiej cholewki. Jeśli jeździec chce chronić swoje łydki, musi dodatkowo zaopatrzyć się w sztylpy. Są to ochraniacze zakładane na spodnie i buty, chroniące nogę w bardzo dobry sposób - osłaniają kończynę od kostki po kolano, a dodatkowo w miejscach styku nogi z siodłem są pogrubiane.
   
 2. Ubiór
  Odzienie jeźdźca powinno być dobrane w sposób bardzo staranny. Będzie spełniało wtedy swoją rolę - chroniło przed obtarciami i zapewniało maksimum ruchów. Ważnym elementem stroju są bryczesy - specjalne spodnie do jazdy, chroniące nogi jeźdźca przed otarciami. Dobrze dobrane bryczesy muszą przylegać ściśle do ciała, nie mogą jednak krępować ruchów. Innym akcesorium jeździeckim, o którym warto pamiętać jest kamizelka lub kurtka jeździecka - zabezpiecza ciało podczas upadku, a także chroni przed zimnem. Dla osób o delikatnych dłoniach zalecane jest też kupno rękawiczek. Chronią one przed na przykład gwałtownym wyszarpnięciem wodzy. Dzięki nim wodze także nie ślizgają się w rękach, dzięki czemu łatwiej panować nad koniem.
   
 3. Toczek i kask jeździecki
  Do jazdy można używać zarówno jednego jak i drugiego, najważniejszym jest by nie jeździć bez ochraniacza głowy. Jest to najważniejsze akcesorium jeździeckie. Kask i toczek służą do ochrony przed urazami głowy, wstrząśnieniem mózgu i innymi obrażeniami, jakie może spowodować upadek z końskiego grzbietu. Kask dodatkowo chroni też potylicę jeźdźca oraz części jego szyi. Toczek zasłania mniejszą część ciała jeźdźca. Chroni głowę przed urazami i zranieniami, lecz nie zabezpiecza szyi i jest mniej trwały od kasku. 
   
 4. Bat
  Nie jest to najważniejsze akcesorium jeździeckie, niemniej niektóre konie lepiej pracują, gdy jeździec go posiada. Bardzo ważnym jest, by służył on do pobudzania zwierzęcia, a nie do sprawiania mu bólu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów batów: krótkie (skokowe), ujeżdżeniowe, do lonżowania. Do jazdy rekreacyjnej najlepiej nadaje się szpicruta krótka, długości maksimum 90 centymetrów. Ważne jest, by bat był giętki i możliwie elastyczny. Niektóre te akcesoria są zakończone klapką wydającą charakterystyczny dźwięk i jeszcze bardziej pobudzające konia do pracy.